Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.

Reishi

IMG_6094

Ďalšie názvy:

  • lesklokorka lesklá
  • čínsky - língzhī
  • latinsky - Ganoderma lucidum
  • japonsky - reishi

Stručný opis

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokôrovka lesklá, Ling zhi, "božská huba nesmrteľnosti") je drevnatá, choroboplodná huba pôvodom z Ázie. Patrí do obrovskej čeľade lesklokôroviek, ktorá zahŕňa viac ako 210 rôznych druhov lesklokôroviek. Klobúk Reishi je polkruhovitý alebo vejárovitý. Typicky je lesklý, pôsobí dojmom, že je lakovaný. Od tejto skutočnosti je odvodený aj jej český názov. Reishi rastie najmä na poranených živých alebo odumretých stromoch a ich pňoch. Najčastejšie sa vyskytuje na listnatých stromoch, ako sú duby a buky. Vo voľnej prírode sa už Reishi vyskytuje len veľmi málo, ale keďže ide o hubu, po ktorej je veľký dopyt, pestuje sa vo veľkom množstve a komerčne v škôlkach. Pestovanie a umelé pestovanie tejto huby sa datuje od 70. rokov 20. storočia. Na takéto pestovanie je potrebné nájsť vhodný substrát, aby si huba zachovala svoje zloženie a bola zdrojom biologicky aktívnych látok, ktoré pomáhajú nášmu organizmu. To sa podarilo dosiahnuť, takže aj huby pestované v kultivácii sú plnohodnotnou náhradou tých, ktoré rastú vo voľnej prírode. Táto kultivácia umožňuje aj lepšie využitie rôznych vývojových štádií Reishi, t. j. zrelých húb, mycélia, spór atď. V každom štádiu môže mať totiž huba trochu iné zloženie, pričom niektoré zložky sú viac a iné menej zastúpené. Vďaka svojim účinkom potom dostala prezývku huba nesmrteľnosti. O jej účinkoch a využití na ľudské zdravie existuje mnoho historických písomných prameňov. Reishi sa spomína aj v "herbári" Shen Nong Ben Cao Jing, ktorý pochádza z obdobia dynastie Východná Han, t. j. 25 - 220 n. l. Táto kniha bola priebežne aktualizovaná a rozširovaná o ďalšie objavené spôsoby použitia Reishi. Písomné zmienky o Reishi možno samozrejme nájsť aj v iných textoch, napríklad v Ben Cao Gang Mu. "Západný" svet "objavil" Reishi až v roku 1781, keď ju opísal William Curtis. Moderná medicína však túto hubu stále prehliada a zanedbáva, ale aj to sa postupne mení a približne od 60. rokov 20. storočia sa uskutočnilo množstvo pokusov, výskumov a klinických štúdií, ktoré potvrdili to, čo ľudia vedeli už pred tisíckami rokov.

Radi by sme vás informovali, že na našej webovej stránke už nemôžeme uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečivého účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. Napriek tomu, že tradičná čínska medicína existuje už tisícky rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň nesmieme uvádzať účinky, ktoré sú dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na stránke www.tcmencyklopedie.cz.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Huby a ich liečivé účinky
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments (Liečivé huby - Staroveké lieky na moderné ochorenia)
G.M. Halpren - Liečivé huby
Christopher Hobbs - Liečivé huby Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando - Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomir Soch, Alexandr Jegorov - Encyclopedia of Medicinal Mushrooms
Bensky - Materia Medica