po-pá 7:00-15:00
Púpava je veľmi známa rastlina, ktorá sa spája s jarou a letom. Patrí do čeľade hviezdicovitých. Je to vytrvalá burinná rastlina, ktorá dorastá dovýšky približne 5 - 40cm. Púpavu nemožno zameniť s inými rastlinami. Vytvára sýtožlté kvety, ktoré sú úborom, z ktorého sa po odkvitnutí vyvíja plodnica zložená z chlpatých nažiek. Stonka, v tomto prípade stonka, je dutá a prízemná časť stonky vytvára ružicu listov, ktoré sú veľké laločnaté so zubatým okrajom. Koreň je vretenovitý, bledý a má zásobnú funkciu. Rastlina je prestúpená mliečnym pletivom, typom rastlinného tkaniva, ktoré je tvorené trubičkami, v ktorých sa hromadí tekutina. Po odtrhnutí potom vylučuje typickú bielu šťavu, ktorá je veľmi horká, t. j. latex. Púpavu môžeme nájsť na lúkach, pasienkoch, okolo ciest, v záhradách... Snáď neexistuje miesto, kde by nemohla rásť. Je rozšírená po celej Európe a tiež v západnej Ázii. "Obľubuje" miernejšie pásma. Využitie púpavy ako rastliny je opísané už v spisoch starého Ríma.
Jej účinky možno odvodiť z obsahu látok. Jednotlivé časti rastliny majú rôzne zloženie. Púpava je bohatá na glykozidy ( taraxakozid), alkaloidy, fenoly, triesloviny, flavonoidy (deriváty luteolínu) a bielkoviny. Ďalej obsahuje fytosteroly, minerálne látky (vápnik, horčík, železo, kremík...), vitamíny A, C, D, E a B.
V koreni sa nachádzajú polysacharidy ako inulín, voľné jednoduché cukry (glukóza, fruktóza, sacharóza), karotenoidy (luteín), mastné kyseliny (kyselina myristová), minerálne látky, pektín atď.
Fenoly, terpény:
Medzi najdôležitejšie zložky koreňa púpavy patria fenolové zlúčeniny, rôzne typy terpénových zlúčenín.
Seskviterpénové laktóny:
Terpény:
Fenolové zlúčeniny:
Prvé dve uvedené kyseliny sa nachádzajú aj v iných častiach púpavy, t. j. v listoch a stonke.
Horké látky:
Kyseliny horké: sú nositeľmi horkej chuti, navyše normalizujú činnosť tráviaceho systému.
Steroly:
Steroly sú dôležitou súčasťou rastlín, mnohé z nich plnia podobnú úlohu ako naše hormóny, môžu chrániť rastlinu pred nebezpečenstvom a infekciou atď. Majú podobnú štruktúru ako cholesterol.
Púpava bola veľmi skúmaná, bolo vykonaných mnoho štúdií a mnohé z nich boli presvedčivé a možno povedať, že púpava je vhodná na
Upozorňujeme, že na našej webovej stránke už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré nie sú zdravotnými tvrdeniami schválenými EÚ a mohli by vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečivého účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. A to aj napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje už tisícky rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň nesmieme ani spomenúť účinky, ktoré preukázali súčasné vedecké štúdie. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na stránke www.tcmencyklopedie.cz.