po-pá 7:00-15:00
Pestrec mariánsky je významná liečivá rastlina, ktorá je známa aj pod názvami bodliak, bodliak obyčajný, bodliak atď. Ide o historické označenia. Súčasný názov bol tejto rastline pridelený v roku 1989. Bodliak patrí do čeľade Asteraceae, hviezdicovité. Je to jednoročná až dvojročná rastlina, ktorá môže dorásť do výšky 250 cm, ale najčastejšie dorastá do 150 cm. Stonka a listy sú chlpaté a horná časť stonky je rozvetvená. Pomerne veľké listy majú zubaté okraje. Listy sú tuhé a bledé. Prízemné listy tvoria rozety. Bodliak vytvára fialové kvety a po odkvitnutí vytvára plody, t. j. chlpaté nažky. Bodliak sa vyskytuje na mnohých miestach. Jeho pôvodným územím boli Kanárske ostrovy, cez pevninu okolo Stredozemného mora, do Antarktídy a Malej Ázie. Odtiaľ sa rozšíril do celého sveta. Vyskytuje sa až do nadmorskej výšky 700 metrov. Najčastejšie sa vyskytuje na ílovitých a piesočnato-hlinitých pôdach. Pestrec mariánsky si vyžaduje pôdu dostatočne bohatú na živiny. Vo voľnej prírode sa vyskytuje na vresoviskách, kompostoch a pod. Pestrec mariánsky je známy už mnoho storočí. Sú doložené texty zo starovekého Grécka a Ríma. Vo väčšej miere sa začal používať v 16. storočí. Používali ho vtedajší liečitelia a lekári. Vyrábali sa rôzne druhy odvarov, extraktov a tinktúr, ktoré sa používali najmä pri problémoch s brušnou dutinou, t. j. so žalúdkom, črevami a pečeňou. Používali sa najmä plody a semená pestreca mariánskeho, menej sa používali listy alebo koreň.
Zloženie plodov a semien, ktoré sa používajú najčastejšie, naznačuje aj jeho účinky. Najdôležitejšie sú nepochybne látky patriace do silymarínového komplexu, flavonoidy: silybín A, silybín B, izosilybín A, sosilybín B, silykristín, dehydrosilybín, apigenín a silydianín. Flavonoidy ako silandrín, silybinóm, silyherín atď. sú oddelené. Semená obsahujú aj vysoký podiel lipidov, mastných kyselín, kde prevládajú pre nás vhodnejšie, t. j. nenasýtené. Patrí k nim kyselina linolová, olejová, palmitolová atď. Ďalšou dôležitou zložkou sú éterické oleje, napr. v semenách sú prítomné gama kadinén a alfa pinén. Prítomné sú aj terpénové zlúčeniny ako limonén, terpinen-4-ol, beta-kariofilén a alfa-humulén. Polysacharidy, aminokyseliny (napr. lyzín, treonín, glycín, leucín...), vitamíny a minerálne látky sú tiež neoddeliteľnou súčasťou bodliaka.
V semenách a plodoch sa skrýva mnoho látok s priaznivými účinkami. S pestrecom mariánskym sa uskutočnilo mnoho štúdií, a to v laboratóriu aj klinicky na dobrovoľníkoch.
Medzi skutočne preukázané a uznávané účinky pestreca mariánskeho patrí jeho vplyv na funkciu niektorých orgánov a procesov v tele:
Upozorňujeme, že na našej webovej stránke už nemožno uvádzať tvrdenia, ktoré nie sú zdravotnými tvrdeniami schválenými EÚ a mohli by vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečivého účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. A to aj napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje už tisícky rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň sa nesmieme zmieňovať o účinkoch, ktoré preukázali súčasné vedecké štúdie. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na stránke www.tcmencyklopedie.cz.