po-pá 7:00-15:00
Žihľava je vytrvalá rastlina, ktorá je veľmi odolná. Asi neexistuje nikto, kto by nepoznal príslovie: mráz žihľavu nespáli. Je rozšírená po celom svete, najmä na severnej pologuli, ale nájdeme ju aj v trópoch. Žihľava môže dorásť až do výšky 1,5 metra. Vyživujú ju plazivé odnože, ktoré sú žlté až oranžové. Stonka, stonka, je priama. U mladých rastlín nie je rozvetvená, u starších sa rozvetvuje v hornej časti rastliny. Stonka je chlpatá, rovnako ako listy, ktoré majú typický pílovitý okraj. Stonka aj listy sú holé. Trichómy listov a stonky sú zodpovedné za pichanie acetylcholínom, histamínom, serotonínom, leukotriénmi a kyselinou mravčou. Žihľava má jednopohlavné kvety, t. j. oddelené samčie a samičie kvety, pričom oba typy kvetov tvoria kvetenstvo. Samičie kvety sú latnaté a samčie sú strapcovité. Po odkvitnutí sa vytvárajú vajcovité nažky. Pre väčšinu z nás sú žihľavy len nepríjemnou pichľavou burinou, ale mnohí ľudia jedia žihľavy čerstvé, napr. namiesto špenátu, ale častejšie sa používajú sušené listy a stonky.
Žihľava obsahuje veľké množstvo biologicky aktívnych látok, medzi najznámejšie patria:
Silice:
Ostatné:
Už z krátkeho zoznamu zložiek, ktoré žihľava obsahuje, je zrejmé, že jej účinky budú rôznorodé. Uvedieme len tie, ktoré patria medzi schválené zdravotné tvrdenia. To však zďaleka nie je všetko, v čom môže žihľava pomôcť.
Vďaka žihľave si môžete udržať:
Je vhodný aj pre:
Radi by sme vás informovali, že na našej webovej stránke už nemôžeme uvádzať tvrdenia, ktoré nie sú zdravotnými tvrdeniami schválenými EÚ a mohli by vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečivého účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. A to aj napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje už tisícky rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň sa nesmieme zmieňovať o účinkoch, ktoré preukázali súčasné vedecké štúdie. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na stránke www.tcmencyklopedie.cz.