po-pá 7:00-15:00
Hericium erinaceus, japonské Yamabushitake, čínske Hou Tou Gu, anglické Lion's Mane
Hericium má svoj český a anglický názov podľa tvaru plodu. Podobá sa morskému koralu alebo levej hrive. Plody sú veľké približne 7 až 15 cm, ale môžu byť oveľa väčšie, až 40 cm. Plodnice sú kupolovité a na spodnej strane "rozstrapkané" s prevismi, ktoré pripomínajú tŕne. Hericium rastie na kmeňoch poranených listnatých stromov a na pňoch, najmä v oblastiach na severnej pologuli. Vyskytuje sa teda v Európe, Ázii a Severnej Amerike.
Hericium je jedlá a veľmi chutná huba. Má svoje miesto v gastronómii ázijských národov. Nie je to však len potravina, ale aj vitálna huba, ktorá sa v Ázii využíva najmä v tradičnej medicíne vrátane čínskej. Poznali ju však aj Indiáni v Severnej Amerike. Až v 18. storočí bola táto huba "vedecky" zdokumentovaná. Zaoberali sa ňou dvaja mykológovia, prvým bol Francúz J. B. F. Bulliard, ktorý jej dal názov Hydnum erinaceus, jej súčasný názov je Hericium Ch. H. Persoon v roku 1797.
Radi by sme vás informovali, že na našej webovej stránke už nemôžeme uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečivého účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. Napriek tomu, že tradičná čínska medicína existuje už tisíce rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň nesmieme uvádzať účinky, ktoré sú dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na stránke www.tcmencyklopedie.cz.