Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.

Hericium

Latinsky: Hericium erinaceus

česky: koralovec koralový

Čínsky: Hou Tou Gu 猴头菇

japonsky: Yamabushitake

Vitálna huba Hericium bola známa najmä v Oriente a Japonsku. V Číne sa jej hovorilo "opičia hlava". Používali ju aj Indiáni v Severnej Amerike.

Plodnice pripomínajú levie hrivy alebo morské koraly. Je to saprofyt, t. j. čerpá živiny z hostiteľa bez toho, aby ho usmrtil. Plodnice vytvára na kmeňoch poranených alebo odumretých stromov. Majú guľovitý tvar a priemer 7 až 15 cm. Má mäkké tŕne (ostne), ktoré vytvárajú "leviu hrivu", ktorá môže zväčšiť plodnicu až na 40 cm. Rastie v Ázii, Európe a Severnej Amerike.

Vo voľnej prírode je vzácna a u nás chránená. Môže sa komerčne pestovať na liečebné aj kulinárske účely. Huba má sladkú, veľmi jemnú chuť.

Hericium sa dostalo do prírodopisných kníh v 18. storočí vďaka J. B. F. Bullliardovi, pričom za jeho súčasný názov vďačíme Ch. H. Persoonovi, ktorý ju v roku 1797 premenoval na Hericium erinaceus.

Hericium bolo predmetom mnohých štúdií, ktoré skúmali účinok hericium (hlavne jeho fytosterolovej zložky erinacínu) na schopnosť stimulovať produkciu NGF (nervového rastového faktora). NGF je proteín, ktorý stimuluje rast a diferenciáciu nervových buniek. Je nevyhnutný pre regeneráciu poškodených neurónov v mozgovom tkanive (napr. pri Alzheimerovej chorobe). Nízke hladiny NGF majú vplyv na vznik Alzheimerovej choroby alebo demencie. Podľa najnovšieho výskumu zlepšuje aj prežívanie ľudí po infarkte. Znižuje riziko srdcového zlyhania.

Charakteristika podľa tradičnej čínskej medicíny

Povaha: neutrálna

Chuť: sladká, nevýrazná

Tropizmus: slezina, žalúdok, srdce (niektoré zdroje uvádzajú aj pečeň a obličky)

Hlavné účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:

Kedy používame hubu Enoki Vital na udržanie alebo zlepšenie zdravia?

1) Regulácia a posilnenie trávenia

Poznámka:

Najčastejším problémom žalúdka je patológia nazývaná Teplo v žalúdku. Príčinou je prejedanie sa, jedenie medzi jedlami, mastné, vyprážané, korenené jedlá a alkohol. Ďalšou možnou príčinou je teplo z pečene, ktoré vzniká v dôsledku emocionálneho stresu!

2) Regenerácia slizníc

3) Helicobacter pylori

4) Somatizácia stresov prejavujúcich sa v oblasti žalúdka

5) Neurologické a psychické problémy

6) Imunomodulačné a protirakovinové účinky

Menej časté použitie lieku Hericium v klinickej praxi:

Čo si treba zapamätať:

Hericium posilňuje žalúdok a zlepšuje trávenie a duševné zdravie. Posilňuje mozgovú činnosť, upokojuje a regeneruje nervy.