Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.

Coriolus

IMG_6179

Ďalšie názvy:

  • Česky - outkovka pestrá
  • čínsky - yun zhi
  • latinsky - Coriolus versicolor
  • japonsky - kawaratake

Stručný opis

Koriolus(Coriolus versicolor, Trametes versicolor, outkovka, huba morčací chvost, čínsky Yun Zhi, japonský Kawaratake) je drevokazná huba, ktorá patrí medzi choroby a nie je jedlá. Coriolus rastie po celý rok a možno ho nájsť najmä na živých poranených a odumretých kmeňoch alebo pňoch listnatých stromov v miernom podnebí Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Plodnice tejto huby majú vejárovitý tvar, odtiaľ pochádza aj jej anglický názov, a tvoria zhluky, ktoré sú strechovito usporiadané. Samotná čiapočka má priemer asi 2 - 8 cm. Vyznačuje sa béžovými pásmi na hnedom alebo sivom podklade, povrch klobúka vyzerá zamatovo.

Koriolus je dobre známy už z dávnej minulosti. V obsiahlych textoch z roku 1368 n. l., t. j. z obdobia starovekej Číny a dynastie Ming, sa uvádza, že koriol sa používal na posilnenie fyzického, duševného stavu a zvýšenie energie čchi. Coriolus sa dodnes používa ako "liek" v tradičnej čínskej medicíne. Pre "vedecký" svet bol objavený až v 60. - 70. rokoch 20. storočia. Vtedy sa vďaka japonskému vedcovi podarilo z Coriolus extrahovať polysacharid s názvom PKS, ktorý čoskoro preukázal imunostimulačné účinky. Ďalšie experimenty v roku 1965 potom potvrdili, že PKS má aj protirakovinové účinky. V Japonsku ho okolo roku 1980 zaviedli aj do praxe a pridali ho k štandardnej protirakovinovej liečbe. Podobne je to aj v Kórei, kde sa PKS podáva až 70 % pacientov s rakovinou. Od 90. rokov minulého storočia sa uskutočnilo a uskutočňuje veľké množstvo klinických štúdií, ktoré majú potvrdiť účinnosť PKS.

Upozorňujeme, že na našej webovej stránke už nemožno uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. Napriek tomu, že tradičná čínska medicína existuje už tisícky rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň nesmieme uvádzať účinky, ktoré boli dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na stránke www.tcmencyklopedie.cz.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Huby a ich liečivé účinky
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments (Liečivé huby: staroveké lieky na moderné ochorenia)
G.M. Halpren - Liečivé huby
Christopher Hobbs - Liečivé huby Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando - Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomir Soch, Alexandr Jegorov - Encyclopedia of Medicinal Mushrooms
Bensky - Materia Medica
neexpedujeme