Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.

Cordyceps

IMG_6070

Ďalšie názvy:

  • Česky - čínska húsenica
  • tibetsky - yartsa gunbu
  • čínsky - dōng chóng xià cǎo
  • Latinsky - Ophiocordycepssinensis, Cordyceps sinensis
  • japonsky tochukaso

Stručný opis

Cordyceps(Cordyceps sinensis) je známy pod viacerými názvami, napríklad Dong Chong Xia Cao /húsenica v zime, tráva v lete/, čínska húsenicová huba, Ophiocordyceps sinensis atď.Patrí do rodu Cordyceps, spolu s ďalšími druhmi ako C. militaris, C. liangshamensis, C. gunnii atď (dnes je známych približne 700 druhov Cordyceps). Je to eruptívna jedlá parazitická huba. Jej spóry sa zachytávajú na povrchu húsenice motýľa Thitarodes armoriacanus . Húsenica je hubou doslova infikovaná a zahrabáva sa do pôdy pre svoje ďalšie vývojové štádium. Tu ju však parazitická huba postupne pohltí zaživa. Cordyceps vyplní celú jej chitínovú schránku svojím skleróciom, ktoré je základom pre zrelú hubu. Tento proces, cyklus, môže trvať až 6 rokov. V poslednom roku, počas letných mesiacov, huba pomocou mykotoxínov, ktoré produkuje, nakoniec húsenicu zabije a z jej hlavy doslova vyrastie útvar v tvare hlavy nazývaný stromatum. Stromata majú červenohnedú farbu a môžu dosiahnuť veľkosť 8 - 10 cm. Tieto útvary produkujú spóry, ktoré sa uvoľňujú späť do prostredia a infikujú ďalšie larvy motýľov.

Cordyceps rastie v nadmorských výškach nad 3500 m, najmä v horách Tibetu, v čínskych provinciách Sečuán, Junan a pod. na náhorných plošinách. Huby sa zbierajú od apríla do augusta. Vo voľnej prírode sa však už nachádza len málo. Za posledných 25 rokov jej výskyt zrejme klesol o 90 %, čo prirodzene zvýšilo jej hodnotu na trhu, a preto sa pestuje umelo.Najkvalitnejšie húsenice z Tibetskej náhornej plošiny však stále zostávajú. Cena 4 kusov sa môže pohybovať okolo 100 USD, pričom 1 kus huby váži približne 0,5 gramu, a preto stojí približne 500 Kč. Vzhľadom na dopyt a cenu sa na trhu môžu objaviť aj iné huby rodu Cordyceps, napr. militaris, ktoré sú vydávané za Cordyceps sinensis (CS). Hoci majú veľmi podobné účinky, nemôžu nahradiť húsenicu čínsku. V roku 2001 sa sekvenovaním DNA podarilo identifikovať kmeň CS-4 (paecilomyces hepialy), ktorý sa pod týmto názvom predáva od roku 2005. CS-4 sa považuje za najúčinnejší kmeň mycélia Cordyceps pestovaný umelo, t. j. na substráte. Pôvodne bola substrátom sója, ale existuje riziko používania geneticky modifikovanej sóje alebo alergie na sóju, existuje súvislosť medzi sójou a rakovinou prsníka atď.

A prečo je Cordyceps taký žiadaný? Je to najmä kvôli jeho účinku na zdravie zvierat, ľudí nevynímajúc. Zachované staré príbehy opisujú, ako pastieri jakov objavili účinky Cordycepsu. Zvieratá, ktoré spásali okrem tráv aj Cordyceps, boli vitálnejšie, silnejšie a zdravšie, ako aj silnejšie. To, samozrejme, podnietilo pastierov, aby začali hubu sami používať. Písomné historické záznamy, ktoré máme k dispozícii, sa potom datujú približne do roku 620 n. l. Sú súčasťou čínskych herbárov. Pre západný svet bol Cordyceps "objavený" až v roku 1726, keď bol predstavený odborníkom na mykologickej konferencii v Paríži. Hoci bol uvedený v mykologických atlasoch, jeho účinky neboli známe, a to sa zmenilo až o viac ako dve storočia neskôr. V roku 1964 bol Cordyceps zaradený ako rastlinný liek do súčasnej čínskej farmakológie.

Radi by sme vás informovali, že na našej webovej stránke už nemôžeme uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečivého účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. Napriek tomu, že tradičná čínska medicína existuje už tisícky rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň nesmieme uvádzať účinky, ktoré sú dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na stránke www.tcmencyklopedie.cz.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Huby a ich liečivé účinky
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments (Liečivé huby - Staroveké lieky na moderné ochorenia)
G.M. Halpren - Liečivé huby
Christopher Hobbs - Liečivé huby Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando - Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomir Soch, Alexandr Jegorov - Encyclopedia of Medicinal Mushrooms
Bensky - Materia Medica
neexpedujeme