po-pá 7:00-15:00
Betaglukány.
To najlepšie pre vašu imunitu
Počuli ste už o betaglukánoch? Vedeli ste, že výrazne podporujú našu imunitu a že by sme ich mali pravidelne užívať? Betaglukány modulujú náš imunitný systém, čo znamená, že posilňujú schopnosť organizmu brániť sa proti patogénom a infekciám. Betaglukány aktivujú makrofágy a iné imunitné bunky a tie sú zasa schopné lepšie rozpoznať a zničiť nežiaduce a škodlivé mikroorganizmy v našom tele. Ako bonus pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a podporujú zdravie čriev.
Betaglukány sú prírodné látky, ktoré sa nachádzajú v potravinách, ako je ovos, jačmeň, huby alebo kvasnice. Predstavte si ich ako malé stavebné kamene, ktoré sú základom bunkových stien týchto potravín.
Najčastejšie sa betaglukány získavajú z kvasiniek, napríklad Sacharomyces cerevisiae, ale najnovšie vedecké štúdie ukazujú, že najaktívnejšie betaglukány sa nachádzajú v hubách, presnejšie v špecifickej skupine húb nazývaných vitálne huby. Medzi najznámejšie patria Reishi, Cordyceps, Coriolus, Hericium, Maitake, Shiitake, Mushroom alebo Chaga.
Beta-glukány obsiahnuté v hubách majú zložitejšiu a rozvetvenejšiu štruktúru, čo ovplyvňuje ich biologickú aktivitu. Naproti tomu betaglukány z kvasiniek majú jednoduchšiu štruktúru s menším počtom vetviacich sa bodov. Práve táto zložitejšia štruktúra spôsobuje, že betaglukány z húb sú v našom tele intenzívnejšie a účinnejšie.
Betaglukány, hlavne beta-1,3/1,6-D-glukány, sú najdôležitejšou látkou v hubách, ktorá ovplyvňuje náš imunitný systém. Ako to robia?
Úlohou imunitných buniek (makrofágov, dendritických buniek, neutrofilov, lymfocytov alebo NK buniek) je chrániť organizmus pred patogénmi a rôznymi typmi infekcií. Bez nich by sme trpeli širokou škálou ochorení.
Beta-1,3/1,6-D-glukány pomáhajú bojovať proti baktériám, vírusom, kvasinkám a iným škodlivým mikroorganizmom. Prispievajú aj k prevencii rakoviny. Rakovinové bunky vznikajú v našom tele takmer každý deň, ale ľudské telo má našťastie obranné mechanizmy na rozpoznanie a zničenie týchto abnormálnych buniek. Silný imunitný systém dokáže lepšie identifikovať a eliminovať rakovinové bunky a vykonávať rôzne opravy DNA, ku ktorým dochádza počas delenia buniek.
Predstavte si imunitný systém ako armádu, ktorá neustále chráni telo pred útočníkmi. Každá bunka má jasne definovanú úlohu a všetky bunky spolupracujú, aby udržali telo zdravé.
Každá imunitná bunka má na svojom tele receptory, špeciálne senzory (glykoproteíny), pomocou ktorých môže "rozpoznávať" a "prijímať" signály z prostredia. Keď sa na receptor naviaže molekula beta-glukánu, receptor túto informáciu odovzdá imunitnej bunke. Tá jej povie alebo dá pokyn, čo má začať robiť - brániť sa, uvoľňovať špecifické látky alebo sa začať deliť a tvoriť ďalšie imunitné bunky.
Predstavte si tento mechanizmus ako zámok a kľúč. Receptor je zámok a molekula betaglukánu je kľúč. Keď kľúč zapadne do zámku, zámok sa otočí a odomkne dvere. Tým sa dramaticky zvýši aktivita imunitnej bunky a tá začne veľmi aktívne prehľadávať telo a ničiť všetko, čo doň nepatrí.
Spomínate si na malé kovové kuriatko na kľúči z detstva? Keď siahla po kľúči, začala okolo seba zúrivo ďobať. Rovnakým spôsobom funguje imunitná bunka po naviazaní beta-glukánu na svoj receptor. "Roztiahne" imunitnú bunku rovnako ako kurča a enormne zvýši jej schopnosť aktívne skenovať celý organizmus a ničiť všetko nežiaduce.
Beta-1,3/1,6-D-glukány z vitálnych húb pôsobia na imunitný systém viacerými mechanizmami:
1. Aktivujú makrofágy a dendritické bunky
Beta-1,3/1,6-D-glukány z vitálnych húb interagujú s receptormi na povrchu makrofágov a dendritických buniek, ako je napríklad receptor Dectin-1. Táto väzba vedie k aktivácii buniek, čo spôsobuje zvýšenie fagocytózy (pohlcovania patogénov) a produkcie cytokínov, ktoré ďalej modulujú imunitnú odpoveď.
2. Stimulujú neutrofily
Neutrofily, ktoré sú kľúčové pre prvú líniu obrany proti infekciám, sú tiež aktivované beta-glukánmi. Beta-1,3/1,6-D-glukány sa viažu na komplementový receptor 3 (CR3), ktorý zvyšuje schopnosť neutrofilov ničiť patogény prostredníctvom fagocytózy a uvoľňovania antimikrobiálnych látok.
3. Modifikujú adaptívne imunitné reakcie
Dendritické bunky aktivované beta-glukánmi z vitálnych húb môžu prezentovať antigény T-lymfocytom, čo vedie k aktivácii adaptívnej imunitnej odpovede. Tá zahŕňa proliferáciu špecifických T-lymfocytov a produkciu cytokínov, ktoré podporujú dlhodobú imunitnú pamäť a účinnejšiu odpoveď na budúce infekcie. Po boji s infekciou si niektoré bunky zapamätajú útočníka a sú pripravené rýchlejšie a účinnejšie reagovať pri ďalšom útoku.
4. Zvýšenie produkcie cytokínov
Interakcia beta-glukánov s imunitnými bunkami vedie k uvoľňovaniu prozápalových cytokínov, ako sú TNF-α, IL-1β a IL-12. Tieto cytokíny zohrávajú kľúčovú úlohu pri regulácii imunitných reakcií, podpore zápalových reakcií a aktivácii ďalších imunitných buniek.
5. Ovplyvňujú črevnú mikroflóru
Betaglukány modulujú imunitnú odpoveď prostredníctvom interakcie s črevnou mikroflórou. Podporujú rast prospešných baktérií v čreve, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii imunitného systému a ochrane pred patogénmi.
6. Pôsobí na rakovinové bunky
Betaglukány tiež podporujú tvorbu cytokínov, ktoré regulujú imunitnú odpoveď a môžu inhibovať rast nádorov. Okrem toho niektoré štúdie naznačujú, že betaglukány môžu priamo pôsobiť na rakovinové bunky tým, že inhibujú ich rast a vyvolávajú apoptózu (programovanú bunkovú samovraždu).
Ak sa rozhodnete začať užívať betaglukány, nerobte kompromisy. Siahnite po vitálnych hubách a hľadajte výrobcov hubových produktov, ktorí uvádzajú nielen množstvo polysacharidov v extrakte, ale predovšetkým podiel betataglukánov. Ideálny podiel je 30 až 40 %.
Mali by ste si tiež uvedomiť, že niektorí výrobcovia používajú polysacharidy, ktoré obsahujú málo betaglukánov, a ktoré preto nijako zvlášť neposilňujú imunitný systém. Alebo do výrobkov z húb pridávajú iné látky, ktoré vydávajú za účinné polysacharidy.
Vďaka inovatívnym postupom extrakcie a moderným testovacím metódam sú niektorí špičkoví výrobcovia schopní zvýšiť podiel betaglukánov vo svojich hubových extraktoch, pričom sa zvyšuje ich biologická dostupnosť a zároveň sa zachováva optimálne množstvo ostatných účinných látok, ako sú triterpény, enzýmy, kyseliny, minerály, vitamíny, steroly atď. Čo je veľmi dôležité.
Ak chcete pre svoje telo to najlepšie, požiadajte výrobcu o testy, ktoré preukážu množstvo betaglukánov v extrakte. Tieto testy by malo vykonať renomované a nezávislé laboratórium. Keďže tieto testy sú drahé a dokonca pomerne náročné, nechávajú si ich robiť naozaj len kvalitní a renomovaní výrobcovia.
Jedným z osvedčených výrobcov na európskom trhu je česká spoločnosť MycoMedica. Vďaka tradícii a dlhodobo vysokému štandardu kvality výroby budete mať istotu, že kupujete hubové výrobky, ktoré skutočne obsahujú látky deklarované na obale, a teda kvalitné, bezpečné a predovšetkým účinné produkty.
V novom inovatívnom rade PRO sme hubové výrobky posunuli na úplne novú úroveň kvality a obsahu beta-glukánu. Chcete pre svoje telo to najlepšie.