po-pá 7:00-15:00
Únava a vyčerpanie sú jedny z najčastejších problémov, s ktorými sa ľudia obracajú na lekárov čínskej medicíny. Niet divu. Ľudia sú prepracovaní, vystresovaní, imunita populácie klesá a vzťahy medzi ľuďmi sa zhoršujú. Chýba nám odpočinok, radosť a spokojnosť. To každého vyčerpáva.
Ľudia neprichádzajú riešiť únavu len ako samotný stav únavy, ale často je prvým príznakom iných ochorení - únava po pôrode, po cavide, ako súčasť skrytých patogénov (chronické borélie alebo chlamýdie), ale aj únava sprevádzajúca mononukleózu alebo rakovinu. Únava je tiež prejavom nedostatočnej funkcie štítnej žľazy a iných skrytých ochorení.
V počiatočných štádiách je únava prirodzeným javom, reakciou organizmu na nadmerný energetický výdaj alebo neschopnosť organizmu vytvárať dostatok energie z potravy. Je to signál nášho tela, ktorý nás núti reagovať - spomaliť aktivity alebo sa najesť, aby sme doplnili potrebnú energiu . Únava je teda do určitej miery prirodzená.
Únava sa stáva patologickou, keď je vyčerpanie neznesiteľné alebo dlhodobé a orgány zodpovedné za dopĺňanie energie nedokážu energiu rýchlo a účinne dopĺňať alebo sú oslabené a pracujú zle. Hranica medzi prirodzenou a patologickou únavou sa u jednotlivých ľudí líši.
Za patologickú únavu považujeme stav, keď človek nie je schopný vykonávať bežné denné činnosti, ktoré predtým zvládal bez problémov. Tu treba brať do úvahy aj postupujúci vek; v 60 rokoch človek logicky nezvláda toľko činností ako v 20 rokoch. Znakom toho, že únava už nie je fyziologická a stáva sa patologickou, je neschopnosť "dobiť batérie" v primeranom čase. Ak ste napríklad celý víkend odpočívali, ale únava pretrváva, alebo sa ráno zobudíte už unavení, niečo nie je v poriadku.
Jedným z typov únavy, ktorý sa stáva čoraz častejším, je chronický únavový syndróm (CFS) alebo syndróm chronickej únavovej imunitnej nedostatočnosti, čo považujeme za presnejší názov.
Ide o ochorenie charakterizované silnou únavou a fyzickým a psychickým vyčerpaním, ktoré sa zhoršuje aj po ľahkej námahe a nezlepšuje sa ani po dlhom odpočinku. Okrem únavy sa u pacienta vyskytujú aj ďalšie príznaky, ako je zvýšená teplota, striedanie pocitov tepla a chladu, opuchnuté a bolestivé lymfatické uzliny, bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy, poruchy nálady a spánku, opuch lymfatických uzlín, ťažkosti so sústredením a citlivosť na svetlo, zvuky a pachy atď. Môžu sa pridať aj rôzne psychické nerovnováhy, ako sú depresie, úzkosť, podráždenosť, problémy s pamäťou a koncentráciou.
Podľa štatistík približne jeden z dvesto ľudí trpí skutočným chronickým únavovým syndrómom. V skutočnosti však toto číslo môže byť oveľa vyššie.
Rozdiel v prístupe k liečbe skrytého patogénu medzi čínskou a západnou medicínou spočíva v tom, že čínska medicína hľadá spôsoby, ako nielen odstrániť patogén, ale aj posilniť organizmus, zatiaľ čo západná medicína často odstraňuje len patogén, čo môže organizmus ešte viac oslabiť. Antibiotiká sú príkladom tohto postupu. Sú potrebné v počiatočnom stave vážnej infekcie, ale v chronickej fáze, ako je CFS, je potrebný iný prístup.
Čínska medicína nevidí len jednu príčinu únavového syndrómu. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že únava je dôsledkom nedostatku energie Qi, pri chronickom únavovom syndróme to nie je také jednoduché.
Ide o multisystémové ochorenie, ktorého etiológia nie je jednoznačne objasnená. Jednoznačne súvisí s vysokou stresovou záťažou, vyčerpaním z prepracovanosti, nesprávnym stravovaním, nedostatkom primeraného pohybu a spánku atď.
Nižšie si podrobnejšie vysvetlíme možné príčiny chronického únavového syndrómu, ako ich opisuje TČM.
V praxi je ťažké rozlíšiť chronický únavový syndróm od "obyčajného" vyčerpania energie Qi. Hranica je nejednoznačná. Energia Qi sa vyčerpáva dlhodobým prepracovaním, dlhodobým emocionálnym stresom, nesprávnou stravou, zlými stravovacími návykmi, užívaním chemických liekov (typicky nadmerným užívaním antibiotík) atď. Okrem energie Qi sa môžu vyčerpať aj ďalšie dôležité látky tela (slovami čínskej medicíny), ako je krv, esencia Jing v obličkách, energia Jin alebo Jang.
Chronický únavový syndróm sa často neprejavuje len ako bežné vyčerpanie organizmu, ale často je dôsledkom tzv. skrytého patogénu. Tento koncept opisuje imunitný systém človeka ako cibuľu zloženú z mnohých vrstiev, ktoré chránia vnútorné orgány. Patogény sa zvyčajne snažia preniknúť cez tieto obranné vrstvy a dostať sa do vnútra organizmu, kde sa usadia a čerpajú z neho energiu.
K tomu dochádza len vtedy, ak sme oslabení, ak máme slabú imunitu. Vo väčšine prípadov sa vonkajší patogén zastaví priamo vo vonkajších vrstvách. Ak sme oslabení, má veľkú šancu dostať sa do hlbších vrstiev, alebo dokonca do nášho vnútra. Tam mu už nehrozí veľké nebezpečenstvo. "Sedí a čaká, kým sa naše telo opäť oslabí. Vtedy sa prebudí a začne si nárokovať svoju energiu. A to so sebou prináša rôzne nezvyčajné príznaky. Typickým a najčastejším príznakom je únava. Spočiatku sa vyskytuje len občas. Pri vážnejších stavoch je to trvalá únava.
Západná medicína tento stav nedokáže diagnostikovať, takže ľudia často končia na antidepresívach. Okrem nezvládnuteľnej únavy medzi príznaky patrí pocit zvýšenej teploty, pohyblivé bolesti v celom tele, chronický zápal, neurologické príznaky, tzv. mozgová hmla, nezvyčajné návaly tepla atď.
Skrytý patogén nevzniká len po invázii vonkajších patogénov, ale môže vzniknúť aj po očkovaní. Ako pozorujeme dodnes u pacientov, ktorí boli očkovaní proti kovidom.
Termín Jinový oheň prvýkrát použil Li Dong Yuan, lekár pôsobiaci v Číne v 11. storočí, vo svojej knihe Pi Wei Lun (Pojednanie o žalúdku a slezine). Li Dong Yuen prišiel s teóriou, že oslabenie orgánov sleziny a žalúdka, ako orgánov zodpovedných za premenu potravy na energiu Qi, je základom väčšiny zdravotných problémov, s ktorými sa človek stretáva. Pokračoval, že ak slezina a žalúdok neprodukujú dostatok správnej energie Qi, ktorá by naplnila celé telo, objaví sa Yin Huo (Jinový oheň). Vzniká v podbrušku a stúpa nahor.
Yin Huo si môžeme spájať s pojmami ako chronický zápal alebo autoimunitné ochorenie. Pojem Yin Huo je však oveľa širší a môže súvisieť aj s chronickým únavovým syndrómom.
Telo je ako nádoba naplnená bežnou energiou Qi, ktorá v ňom plní rôzne funkcie. Ak v nádobe nie je dostatok správnej energie Qi, začne sa napĺňať poškodenou energiou Yin Huo. Qi a Yin oheň sú nepriatelia, buď jeden, alebo druhý víťazí.
Teória Jinového ohňa dokáže vysvetliť mnohé zvláštne patologické stavy, ktoré sprevádzajú človeka v modernej dobe. Bežným príznakom jinového ohňa je okrem únavy aj to, čo čínski lekári nazývajú "dole chlad, hore horúčava". Príznaky však bývajú veľmi rôznorodé, ale únava je vždy ich neoddeliteľnou súčasťou.
Určite existujú aj iné príčiny chronického únavového syndrómu a v skutočnosti sa príčiny navzájom prelínajú.
Kľúčom bude menšia alebo väčšia zmena životného štýlu, ktorá pomôže predchádzať únave, ale aj úspešne sa jej zbaviť. Poďme si povedať, čo všetko to obnáša.
Pravidelný pohyb je nevyhnutný na udržanie dobrej kondície a energie. Mali by sme sa primerane hýbať a nezabúdať na dostatok odpočinku. Nepreťažujte sa. Nadmerná pracovná záťaž vyčerpáva naše energetické rezervy.
Spánok je kľúčovým faktorom. Odporúča sa dostatok spánku pred polnocou, keď je telo najlepšie schopné regenerovať, t. j. chodiť spať okolo 22.00 h.
Je dôležité jesť kvalitnú, pestrú stravu a pravidelne, najlepšie v rovnakom čase. Podstatné je skutočné jedlo plné živín. Naučte sa počúvať svoje telo. Často nám hovorí, čo je pre nás dobré a kedy by sme mali spomaliť.
Obmedzte stres a uvoľnite nahromadené emócie. Pestujte dobré vzťahy s blízkymi.
Obmedzte požívanie alkoholu, drog a nadmerný sex.
Tento základný prístup je skvelým začiatkom pre život bez únavy.
Jedným z vynikajúcich spôsobov, ako bojovať proti únave a zlepšiť svoje zdravie, je cvičenie Qi Gong alebo Tai Ji. Toto čínske zdravotné cvičenie má mnoho výhod:
Ak hľadáte dobrých učiteľov, môžete skúsiť v Prahe Vlastu Kroupu z Lotus Nei Gong Praha alebo Radka Kolára z Tai Ji Academy a v Ostrave Vendy Přistoupilovú.
Akupunktúra je vynikajúcim nástrojom na liečbu únavy. Dobrý akupunkturista dokáže pomocou akupunktúrnych ihiel doplniť energiu Qi, obnoviť jej voľný tok a harmonizovať vzťahy medzi vnútornými orgánmi.
Vitálne huby sú skvelými pomocníkmi v boji proti chronickému únavovému syndrómu.
Reishi, ganoderma alebo lesklokôrovka lesklá, je jedným z najsilnejších podporovateľov našej vitality a imunity. Dokáže podporiť správnu energiu Qi, vytlačiť patogény z tela a obnoviť našu životnú silu. Je vynikajúca pri riešení chronických zápalov.
Pri stavoch únavy sa často kombinuje s vitálnou hubou Cordyceps (húsenica čínská). Cordyceps je najväčším dobíjačom energie. Posilňuje obličky a pľúca a je výborným modulátorom imunitného systému.
Ak je príčinou chronického únavového syndrómu "skrytý patogén", potom siahnite po Coriolus hríbe alebo outkovke pestrej. Je to najväčší zabijak medzi hubami a dokáže zničiť v tele všetko, čo tam nepatrí. Dokáže vyčistiť telo od vírusov, baktérií, chlamýdií, borélií, kvasiniek atď. Ale aj od rakovinových buniek, preto je najpoužívanejšou hubou pri rakovine.
Tradičná čínska medicína ponúka množstvo bylinných zmesí, ktoré môžu pomôcť pri riešení ťažkostí. Je však dôležité si uvedomiť, že liečba chronického únavového syndrómu je beh na dlhú trať, ktorý môže trvať rok alebo aj viac. Nižšie uvádzame niektoré vhodné bylinné recepty a ich použitie.
Tento recept, ktorý prvýkrát použil čínsky lekár Li Dong Yuan, dopĺňa energiu sleziny a podporuje jej funkciu zvyšovania Qi. Slezina je v čínskej medicíne zodpovedná za produkciu a pozdvihovanie Qi. Oslabená slezina, ktorá produkuje málo Qi a nedokáže ju dostatočne pozdvihnúť, môže viesť k únave, nízkemu krvnému tlaku a ďalším príznakom oslabenej sleziny. Bu Zhong Yi Qi Tang posilňuje slezinu a pomáha pozdvihnúť jej energiu.
Tento recept sa zameriava na doplnenie Qi a krvi v tele. Obsahuje osem najlepších bylín čínskej fytoterapie a je ideálny pri stavoch veľkého vyčerpania a únavy, celkového nedostatku Qi a krvi. Používa sa pri rekonvalescencii po chorobe, vyčerpaní z chronického ochorenia, slabej alebo silnej menštruácii, po pôrode na podporu dojčenia, pri anémii, strate krvi a ďalších stavoch spojených s nedostatkom Qi a krvi.
Táto zmes harmonizuje pečeň a slezinu, uvoľňuje stagnáciu Qi pečene spôsobenú stresom a dopĺňa slezinu, aby lepšie produkovala Qi a krv. Xiao Yao San je užitočný pri kombinovanej príčine únavy, kde časť je spôsobená nedostatkom (nedostatok Qi Sleziny) a časť je spôsobená plnosťou (stagnácia Qi pečene z emócií a stresov). Používa sa predovšetkým pri rôznych somatizačných stresoch. V podstate na všetko, čo je zhoršené stresom, vrátane únavy.
Zmes Otváranie dverí sa používa pri rôznych chronických únavových stavoch, ktorých príčinou je skrytý patogén. Obsahuje Chai Hu (uvoľňuje pečeň), Huang Qin (čistí vlhké teplo), Ban Xia (odstraňuje hlien), Ren Shen (dopĺňa pôvodnú Yuan Qi) a ďalšie byliny, ktoré zmes harmonizujú. Je účinná pri chronických zápaloch, opakujúcich sa infekciách, autoimunitných problémoch a iných stavoch spojených s únavou.
Táto komplexná zmes je primárne určená na podporu plodnosti, ale vďaka svojmu zloženiu je vhodná aj pri stavoch únavy. Výrazne posilňuje obličky (jang a esenciu), dopĺňa krv v pečeni a posilňuje slezinu. Používa sa pri stavoch únavy, keď sú oslabené obličky, pečeň a slezina.
Zmes je užitočná pri problémoch spôsobených nedostatkom jangových obličiek. Používa sa na posilnenie libida, doplnenie jangu obličiek, pri impotencii, problémoch s erekciou, ak pacient pociťuje zimnicu, chladné končatiny, trápi ho časté močenie a opuchy okolo členkov. Zmes je účinná pri krátkodobom užívaní alebo v kombinácii s inými zmesami.
Zmes harmonizuje vzťah medzi slezinou a srdcom, posilňuje Qi sleziny a krv srdca. Obsahuje byliny ako Ren Shen a valeriána, ktoré sú liekom číslo jeden na stavy únavy. Používa sa aj pri duševnej únave spôsobenej nadmerným premýšľaním alebo štúdiom (je obľúbená u študentov v skúškovom období).
Táto zmes dopĺňa Wei Qi, obrannú energiu, ktorá nás chráni pred vonkajšími patogénmi. Podporuje obličky, slezinu a pľúca, čo je dôležité pre celkovú imunitu a únavové stavy spojené s oslabenou imunitou.
Bylinky v tejto zmesi dopĺňajú čchi srdca, ktorá je dôležitá pre správnu činnosť srdca. Používa sa pri kardiovaskulárnych problémoch, srdcovej nedostatočnosti a výraznej únave spojenej s pohybom.
Táto zmes je určená na prevetranie skrytých patogénov, ktoré odčerpávajú energiu. Používa sa pri syndróme chronickej únavy a iných stavoch spojených so skrytým patogénom. Často sa kombinuje s inými zmesami alebo s hubou Coriolus.
Moderná zmes čínskej medicíny na celkové zvýšenie vitality. Rozsah zmesi je široký. Možno ju použiť všade tam, kde je potrebné rýchlo doplniť Qi a krv, t. j. pri stavoch únavy, bledosti a chladu. Na podporu vitality aj pre športovcov na zvýšenie výkonnosti a zlepšenie regenerácie. Ďalšími indikáciami môžu byť nedostatok materského mlieka, zle sa hojace rany alebo príznaky predčasného starnutia. U veľmi zaneprázdnených osôb sa môže užívať na prevenciu vyhorenia a na udržanie duševných funkcií. Zmes je vytvorená na podporu sleziny, pľúc, pečene a obličiek.
Moderná kombinácia bylín a húb na odstránenie patogénov z tela. Predovšetkým "skryté patogény", ktoré sú sprievodným javom chronického únavového syndrómu.
Môžu sa prejaviť kdekoľvek na tele a majú tendenciu migrovať a meniť intenzitu. Typické sú chronická únava, tráviace problémy, psychická obezita a chronické zápaly. V prípade parazitov, medzi ktoré patrí aj borelióza, sa pridávajú neurologické poruchy.
Zmes vychádza z klasického receptu Xiao Chai Hu Tang.
Na záver by sme chceli zopakovať, že liečba chronického únavového syndrómu je často náročná. Od pacienta si vyžaduje veľa trpezlivosti a disciplíny. Je potrebné zmeniť životný štýl. Ako žiť podľa pravidiel čínskej medicíny nájdete na mnohých miestach na CestaZelvy.cz. Niekedy uvedené postupy nestačia a je potrebné vyhľadať terapeuta tradičnej čínskej medicíny, ktorý urobí dôkladnejšiu diagnostiku a pripraví cielenejšiu liečbu.