po-pá 7:00-15:00
Syndróm PFAPA je skratka pre periodickú horúčku, aftóznu stomatitídu, faryngitídu a adenitídu. Ide o málo známe a zároveň podceňované ochorenie. Postihuje najmä deti.
Syndróm charakterizujú opakujúce sa epizodické horúčky, bolesti hrdla, afty v ústach a zápal krčných uzlín. Hoci sa PFAPA považuje za neškodnú a nespôsobuje dlhodobé komplikácie, môže výrazne ovplyvniť kvalitu života dieťaťa.
Príznaky syndrómu PFAPA sú výrazné a opakujúce sa. Medzi hlavné patria:
Diagnostika syndrómu PFAPA sa často zakladá na klinických príznakoch a vylúčení iných ochorení. Neexistuje žiadny špecifický test na potvrdenie tejto diagnózy, čo následne môže viesť k oneskorenej identifikácii, ako aj k oneskorenej liečbe.
Hoci bol syndróm prvýkrát opísaný v roku 1987, presné príčiny jeho vzniku nie sú známe. Výskum poskytuje aspoň niektoré indície, ktoré môžu pomôcť lepšie pochopiť tento "záhadný" syndróm.
1. Genetickéfaktory
Jedným z najviac skúmaných aspektov syndrómu PFAPA sú genetické faktory. Niektoré štúdie naznačujú, že PFAPA môže mať genetickú predispozíciu, keďže sa častejšie vyskytuje v rodinách s anamnézou podobných syndrómov alebo autoimunitných ochorení. Napriek tomu nebol identifikovaný žiadny špecifický gén, ktorý by bol priamo zodpovedný za PFAPA.
2. Imunitnýsystém
Predpokladá sa, že syndróm PFAPA môže byť dôsledkom nesprávnej regulácie imunitného systému. Telo môže nadmerne reagovať na bežné podnety, čo vedie k opakovaným zápalovým epizódam. Tento proces by mohol vysvetliť pravidelnosť a opakovanie príznakov.
3. Infekčné faktory
Hoci so syndrómom PFAPA nebola spojená žiadna špecifická infekcia, niektorí odborníci sa domnievajú, že bežné vírusové alebo bakteriálne infekcie môžu pôsobiť ako spúšťače. Organizmus dieťaťa môže na tieto infekcie reagovať abnormálnym spôsobom, čo vedie k prejavom syndrómu PFAPA.
4. Environmentálne faktory
Úlohu môže zohrávať aj kvalita životného prostredia a vystavenie dieťaťa rôznym alergénom alebo toxínom.
Liečba syndrómu PFAPA je symptomatická. Zvyčajne sa používajú kortikosteroidy, ktoré môžu skrátiť trvanie febrilných epizód, ale neovplyvňujú frekvenciu epizód. V niektorých prípadoch sa používa tonzilektómia (odstránenie mandlí) ako prostriedok na zníženie frekvencie alebo úplné zastavenie epizód. Toto nie je dobré riešenie a hlavne neodstraňuje príčinu problému.
Príčiny syndrómu PFAPA nie sú úplne jasné ani v tradičnej čínskej medicíne. Slávny lekár Zhang Zhong Jing vo svojom diele "Pojednanie o úrazoch spôsobených chladom" (3. storočie n. l.) vysvetľuje periodické horúčky ako nerovnováhu medzi vrstvami výživy (Ying) a obrany (Wei). Liečbu vidí v podávaní bylinnej zmesi Gui Zhi Tang (známej ako škoricové pohladenie), ktorá tieto dve vrstvy vyrovnáva. Zmes Gui Zhi Tang sa používa predovšetkým vtedy, keď je telo napadnuté veternou nádchou (počiatočné štádium prechladnutia alebo chrípky a keď je prítomné potenie, t. j. prevláda vietor).
Ak sa na syndróm pozeráme ako na skrytý patogén, potom môžu byť vhodnejšie iné produkty.
Cieľom väčšiny patogénov, s ktorými sa stretávame, je dostať sa do hlbších vrstiev nášho tela, usadiť sa tam a začať strácať energiu vždy, keď sme oslabení, a tak spôsobovať rôzne príznaky. Ak máme dobrú čeng čchi (čínsky výraz pre imunitu a životnú silu), patogény cez vonkajšie obranné vrstvy neprejdú. Sú zničené na povrchu alebo vytlačené von. Ak telo nie je v dobrej kondícii, keď ho napadne patogén, potom má patogén silu dostať sa do hlbších vrstiev, do vnútorných orgánov. A z týchto miest sa ťažko dostáva preč.
Skrytý patogén spôsobuje veľmi rozmanité a "zvláštne" príznaky. Západná medicína často nedokáže diagnostikovať ich príčinu a pacienti končia na antidepresívach. Medzi typické príznaky patrí únava a vyčerpanosť, zvýšená teplota, pohyblivé bolesti v celom tele, neurologické príznaky, kožné výsevy, mozgová hmla atď. Typickým príkladom je chronická borelióza, následky mononukleózy alebo chlamýdiovej infekcie. Predpokladá sa, že príčinou syndrómu PFAPA je aj skrytý patogén.
Toto tvrdenie sa nedá jednoznačne dokázať, ale podľa nášho názoru môže očkovanie viesť aj k vzniku skrytého patogénu (a teda syndrómu PFAPA).
Očkovanie vnáša do organizmu patogén - aj keď je mŕtvy alebo oslabený. A obchádza vonkajšie vrstvy obrany. Dostáva sa priamo do vnútra tela a tam sa stáva "skrytým patogénom".
Kľúčovou životne dôležitou hubou na liečbu skrytého patogénu je Coriolus (Coriolus versicolor - 40 % polysacharidov). Z vitálnych húb je Coriolus "najlepším zabijakom" všetkého, čo do tela nepatrí.
Likviduje vírusy, baktérie, chlamýdie, borélie, dokonca aj nekontrolovateľne sa množiace rakovinové bunky. Je skvelý na skryté patogény. Pre deti vo veku okolo 10 rokov odporúčame jednu kapsulu 3-krát denne (užívajte vždy 5 dní a potom urobte 2 dni prestávku).
Druhým dôležitým prípravkom je bylinný recept Xiao Chai Hu Tang (poznáte ho pod anglickým názvom Opening the Door). Tento recept sa používa pri širokej škále indikácií - pri chronických zápaloch, pri opakujúcich sa ochoreniach, na doliečenie po akútnych infekciách, ako aj nabronchitídu, angínu, dlhotrvajúci kašeľ, hepatitídu, gastritídu, zápal žalúdka, reflux a pálenie záhy, vyčerpanie, ale najmä na skryté patogény. Podľa čínskej medicíny rieši problémy vo vrstve Shao Yang, čo je vrstva medzi vonkajškom a vnútrom. Typickým príznakom napadnutia tejto vrstvy je striedanie zimnice a horúčky.
Bylinný recept Xiao Chai Hu Tang a hubu Coriolus Vital podávajte dovtedy, kým príznaky úplne nezmiznú, t. j. kým periodické horúčky úplne neustanú.
Liečba trvá približne 3 až 8 mesiacov. Veľa závisí od celkovej konštitúcie a tiež od kondície dieťaťa. Určite je možné a vhodné podávať prípravky dlhšie, pretože skrytý patogén sa dokáže naozaj dobre ukryť a znovu sa objaví až pri oslabení organizmu. V opačnom prípade sa človek cíti dobre. Potom je ťažké posúdiť, či je patogén vo vnútri alebo už pod kontrolou.
Keď sa patogén podarí "skrotiť", je potrebné naozaj dobre dbať na prevenciu! Posilnite detský organizmus, aby sa patogén nevrátil. Jedzte kvalitnú, pravidelnú a pestrú stravu, cvičte, dostatočne spite a odpočívajte, trávte čas v prírode a doprajte dieťaťu šťastný život.