Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.

Trpíte jarnými alergiami?

Jar je obdobie, na ktoré sa väčšina ľudí teší už od jesene. Ak však nie ste záhradkár a pohľad na rozkvitnutú lúku vám vháňa slzy do očí, pravdepodobne trpíte alergiou. Takýto alergik bol kedysi raritou. Trávili sme viac času vonku, zimy boli chladné a lákali k zábave, jednoducho sme mali bližšie k prírode. Strava chudobná na vitamíny a minerály v konvenčnom poľnohospodárstve vám nedá všetko, čo potrebujete, a kto v zime neprijíma vitamín D, má problém.

 

Jar, drevo a studený vietor

Na jar je tento deficit najvýraznejší. V tomto období vonku vládne energia dreva - vietor. Preniká do každej štrbiny, v našom prípade do oslabenej obrannej čchi. Tá dopĺňa vrstvu výživy a krvi, stráži potné brány, izoluje povrch a odpudzuje škodliviny.

Ako sa prejavuje chlad vetra? Napáda vonkajšie vrstvy kože a podkožného tkaniva, najmä v oblasti hlavy, krku a hornej časti chrbta, a uzatvára za sebou potné brány. Chlad sa objavuje, pretože Qi nemôže cirkulovať a zohrievať sa a postihnutá oblasť znecitlivie. Nos sa upchá a začne tiecť vodnatá nádcha, niekedy slzia oči. Kýchanie je zúfalý pokus pľúcnej Qi preraziť zavedené škodliviny. Táto situácia môže nastať kedykoľvek počas roka, ak fúka studený vietor. Vtedy hovoríme o chronickej nádche, ktorej príčinou je oslabená obranná Qi alebo nedostatok pľúcnej Qi. Rozdiel je v tom, že vietor je škodlivejší na jar a chlad je škodlivejší v zime. Pre tradičnú čínsku medicínu je chlad vetra akýkoľvek patogén, ktorý vyvoláva zodpovedajúce prejavy.

Zistime, ako rýchlo potlačiť prejavy studeného vetra, aby sme si mohli užiť jar.

Munícia a obranné zásoby

Aby obranná Qi mohla fungovať, musí sa dopĺňať. To zabezpečí pravidelnosť v stravovaní a dostatok bielkovín. Tie sú stavebnými prvkami bielych krviniek a protilátok. Pri ich trávení sa uvoľňuje viac tepla, čo je žiaduce, a zároveň sa dostatočne pije. Voda dopĺňa krv a lymfu a tiež zabezpečuje odvod tepla močením namiesto potenia. Ideálnym zdrojom bielkovín je mäso, ktoré je zároveň výborným zdrojom zinku a železa. Účinok zinku na slizničnú imunitu je dobre známy, dalo by sa povedať, že podporuje obranyschopnosť, zatiaľ čo železo dopĺňa krv, čím posilňuje vrstvu výživy a krvi.

Tu sa dostávame k jednému z problémov, ktorý sa týka najmä vegetariánov, pacientov s ochoreniami tráviaceho traktu a kosáčikovitou anémiou. Títo sú podobne ako alkoholici ohrození nedostatkom zinku a tiež ho vylučujú vo zvýšenej miere. Nedostatkom sú ohrozené aj staršie dojčatá, pretože po 6. mesiaci života je ich príjem zinku z materského mlieka nedostatočný. Týmto všetkým sa odporúča konzumovať mäso, ideálne mleté alebo v prípade dojčiat rozmixované. Bohužiaľ, rastlinné zdroje obsahujú veľké množstvo vlákniny a ďalších živín znižujúcich vstrebávanie (nielen zinku). Patria sem orechy a semená. Kazeín zasa znižuje vstrebávanie zinku v mliečnych výrobkoch.

Doplnky stravy v boji proti alergiám

Okrem zinku a železa existujú aj ďalšie látky, ktoré nám pomáhajú v boji proti studenému vetru. Jednou z nich je vitamín C, ktorý "riedi" krv a odstraňuje teplo z krvi. Jeho kyslá chuť pomáha strážiť potné brány. Spolupracuje s B-komplexom, ktorý podporuje trávenie, tvorbu Qi a krvi a harmonizuje pečeň (psychiku).

Slnečný vitamín D je ďalším dôležitým pomocníkom, bez ktorého nezvládnete alergie. Kým sa nebudete môcť vyšantiť na poludňajšom slnku v plavkách, zabudnite na jeho dostatočnú produkciu v podkoží. Jeho potreba sa udáva v tisícoch jednotiek (IU) a jeho spotreba sa zvyšuje s nadváhou. U obéznych hovoríme až o 5 000 IU denne počas niekoľkých týždňov, kým sa zvýši hladina jeho metabolitu v krvi. Paradoxne práve vitamín D, ktorý sa vyrába z cholesterolu, chráni aj pokožku pred spálením od slnka. Jeho užívanie od jesene do jari zabráni mnohým problémom s imunitou a citlivou pokožkou.

 

Huby nesmú chýbať!

Dovolím si tvrdiť, že vitálne huby sú alfou a omegou liečby alergií. Podporujú nielen obranyschopnosť, ale najmä slezinu - továreň na Qi a krv. A aké sú tie najlepšie?

Agaricus, alias brazílska alebo mandľová huba má najsilnejší účinok pri podpore imunity. Preto sa neužíva dlhšie ako dva mesiace! Má teplý charakter a chutí sladko a mierne korenisto. Preto rada cestuje do kože a podkožia, sídla našej obrannej Qi. Používa sa pri peľových aj potravinových alergiách, ako aj pri kožných alergických reakciách vrátane ekzémov, žihľavky atď.

Nájdete ho aj v zmesi s príznačným názvom MycoComplex, kde pôsobí synergicky s Reishi, Shiitake, Cordycepsom a Acerolou. Pre deti a mnohých dospelých je táto kombinácia vhodnejšia, pretože posilňuje všetky zložky obrany. Výhodou je aj menšia kapsula.

Kýchanie a upchatý nos s riedkym výtokom rieši zmes Bi Yan Wan (Nosný vánok). Obsahuje aj prírodné antihistaminikum - púčiky šacholanu alebo magnólie. Otvára nosové priechody a vyháňa vietor - studený aj horúci.

Yu Ping Feng San (Obranná stena) priamo podporuje obrannú vrstvu. Dve byliny posilňujú obrannú a vyživovaciu vrstvu a jedna rozptyľuje Qi po povrchu, čo zahŕňa okrem kože aj sliznice dýchacích ciest a tráviaceho traktu. Podobne ako Agaricus alebo vitamín D môže táto zmes buď posilniť, alebo potlačiť imunitný systém.

Prevencia je dôležitá pri každom probléme, vrátane preventívneho podávania namiesto hasenia. Raz začaté alergie alebo letné alergie sú komplikovanejšie a riešia sa trochu inak.