Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.

Srdce - sídlo duše Shen

Keď som bol malý, myslel som si, že srdce má tvar srdca. A že je na ľavej strane, nie v strede. A že kto má chladné ruky, má úprimné srdce. Zdá sa teda, že moje detské ja, ako aj tradičná čínska medicína vnímali, že srdce je oveľa viac než len kus svalu, ktorý niekde pumpuje krv. Srdce je tu skrátka preto, aby sme žili a žili dobre. A v máji, predstavte si, má svoje, no, akési narodeniny.

Každý deň od 11. do 13. hodiny je naše Srdce najaktívnejšie, a to po celý rok. Ale v máji je to ešte zaujímavejšie. V tomto mesiaci je podľa tradičnej čínskej medicíny Srdce na vrchole svojej aktivity. Nie že by svoju prácu nevykonávalo aj inokedy, ale máj je jednoducho "jeho" mesiac. A práve v tomto období, v rodiacich sa chvíľach leta, ktoré patria Ohňu, by sme sa mali o svoje Srdce starať ešte lepšie ako po zvyšok roka.

 

Duša Shen

V tradičnej čínskej medicíne pojem Srdce zahŕňa nielen samotný orgán, ale aj jeho metaforické poňatie - spoločné so Západom - v ktorom srdce predstavuje centrum mysle a emócií, čo sa odráža aj v mnohých výrazoch, ako napríklad "nemáš srdce" alebo "vložil doň srdce", prípadne "mal srdce na správnom mieste".

Nie je bez zaujímavosti, že čínske slovo pre srdce, ktoré sa do latinky prekladá ako Xin (vyslovuje sa "hriech"), sa často prekladá ako "srdce a myseľ". Podľa tradičnej medicíny teda srdce nielen reguluje krvný obeh, ale riadi aj vedomie, ducha, spánok, pamäť a je domovom mysle.

V Srdci sídli jedna z našich duší, jedna z najdôležitejších, nazývaná Šen (áno, má rovnaký názov ako obličky). Táto duša riadi našu psychiku, myslenie a vedomie. Formuje našu osobnosť, to, kým sme. Všetky naše emocionálne hnutia sa premietajú do Srdca. Preto nevyvážený duševný život najviac ovplyvňuje tento orgán. A to je veľký rozdiel medzi čínskou a západnou medicínou. Čínska medicína síce chápe "riadiacu" funkciu mozgu, ale vníma ho len ako stroj, ktorý pomáha tvorcovi a hýbateľovi, ktorým je samotná duša Šen sídliaca v Srdci.

Viete, že keď je Srdce v harmonickom stave, ľudia sú úprimne priateľskí, pokorní, majú tzv. otvorené srdce a pozornú myseľ. Schopnosť jasne myslieť vo všeobecnosti je takou ústrednou vlastnosťou ľudí s harmonickým Srdcom a mysľou.

Srdce riadi krv a cievy

Teória čínskej medicíny hovorí, že srdce alebo jeho energia Qi ovláda našu krv a cievy. Krvné cievy sú miestom, kde sa krv ukladá a rozvádza po celom tele bez toho, aby sa zastavil alebo spomalil jej tok. Je dôležité, aby krv prúdila správnymi cestami a nerozlievala sa mimo nich.

Vzťah medzi srdcom a krvou je dvojaký. Po prvé, srdce rozvádza krv po celom tele pravidelným pulzovaním a tiež prúdením energie Qi, čím umožňuje, aby sa výživa obsiahnutá v krvi dostala na všetky potrebné miesta - do orgánov, mäkkých tkanív, kostí, kože atď. Po druhé, srdce je spolu so systémom sleziny a pľúc zodpovedné za samotnú tvorbu a dopĺňanie krvi. Slezina trávením potravy produkuje energiu Qi, ktorú prenáša do pľúc, kde sa mieša s Qi prijatou pľúcami zo vzduchu a potom sa dostáva do srdca. Tam sa mieša do krvi, dopĺňa ju a premieňa sa na ňu.

Z toho vyplýva, že Srdce je zodpovedné za kvalitu celého nášho kardiovaskulárneho systému. Ak je zdravé, potom aj tepny, žily, vlasové cievy sú pružné a priechodné, krv voľne prúdi a pravidelne pulzuje.

 

V centre sú Poděbrady a...

Poděbrady vraj liečia srdce. Pravdepodobne je to pravda, pretože kúpele tu majú viac ako storočnú tradíciu. A prírodné výživové doplnky, liečivé bylinky a vitálne huby sú staršie o tisíce a tisíce rokov, takže sa poraďme aj s nimi. Ak ich správne skombinujete, môžete pozitívne podporiť činnosť svojho Srdca, a to na oboch úrovniach, fyzickej aj psychickej.

Ak chcete v máji urobiť radosť svojmu Srdcu, darujte mu jeden z týchto darčekov:

  • Na obrázku uvidíte láskavéhocisára s rozprávkovým vyobrazením horiaceho srdca. Táto tinktúra vychádza z tradičného receptu Rou Fu Bao Yuan Tang.

  • Cisárska blokáda: Táto bylinná liehová tinktúra má na etikete obrázok prísneho cisára s rukami zloženými na srdci. Je založená na tradičnej receptúre čínskej medicíny Xue Fu Zhu Yu Tang.

  • Auricularia. V čínskej medicíne je cenený pre svoje široké spektrum účinkov na ľudský organizmus. Je bohatá na minerály, vitamíny a polysacharidy a okrem iného je zdrojom antioxidačného melanínu. Miluje ho srdce a hovorí sa, že tento vzťah je obojstranný.

  • Mycocholest: skvelá zmes vitálnych húb Shiitake a červenej fermentovanej ryže. Tá vďaka obsahu monakolínu pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu. Na podporu účinku sme pridali aj koenzým Q10 a rutín.

  • Reishi : V čínskej medicíne sa huba Reishi používa na podporu vitality a imunity. Má významné adaptogénne účinky. V rámci EÚ možno o tejto hube oficiálne tvrdiť, že podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu, podporuje normálne funkcie krvného obehu a podporuje udržiavanie normálnej hladiny cholesterolu v krvi.

Nenechajte si preto nikým a ničím zlomiť srdce ani v máji.



Poznámka: Určite si myslíte, že nepoznáme pravidlá českého pravopisu, pretože Srdce niekedy píšeme s veľkým "S" a niekedy Srdce s malým "s". Máme také pravidlo. Ak píšeme o Srdci ako o jednom zo systémov tradičnej čínskej medicíny, píšeme veľké S. Ale ak píšeme o Srdci ako o orgáne, ktorý pumpuje krv do ciev, používame malé s.

 

neexpedujeme