po-pá 7:00-15:00
Zdrojom našej energie (Qi) a tiež krvi je slezina. Okrem trávenia spracováva informácie alebo je zodpovedná za uvažovanie a myslenie. Svojou udržiavacou silou stráži krv v cievach, dodáva silu našim svalom a rozlišuje päť chutí. Je toho priveľa a oslabenie Sleziny je najčastejším problémom, ktorý sa v TČM nazýva: prázdnota Sleziny Qi.
Prázdnota Qi sleziny najčastejšie vedie k tvorbe vlhkosti, hlienu, stagnácii Qi alebo poklesu Qi. Prázdnota Qi sleziny sa najvýraznejšie prejavuje pri poklese Qi. Tieto stavy hraničia s vyčerpanosťou a môžu byť dokonca životu nebezpečné. Typickými prejavmi sú únava, bledosť, chronické hnačky, pocit ťažkých nôh, pocit "prázdnej hlavy" a bohužiaľ aj pokles vnútorných orgánov, najčastejšie maternice a konečníka. Môže sa objaviť aj trvalo zvýšená teplota. Pulz je vždy "prázdny" - treba ho hľadať do hĺbky, pri kosti. Človek má pocit, že sa sotva vlečie, nemyslí, po postavení sa mu točí hlava a najradšej by sa niekam doplazil a spal. Ani imunita nefunguje dobre, pretože obranná Qi je najvyššia vrstva, ku ktorej sa už nedá dostať.
Posilnenie sleziny je príjemné. Stačí začať robiť to, čo sme doteraz nerobili správne. Totiž jesť PRAVIDELNE a nevynechávať jedlá. A dostatočne sa vyspať. Slezina si z každého jedla uchováva časť Qi na spracovanie ďalšieho jedla. Vynechávanie jedál, zvyčajne raňajok, túto rezervu vyčerpá. Jesť treba pri prvých príznakoch hladu až do prvého pocitu sýtosti, aby sa slezina nezaťažila nadmerným množstvom jedla. V opačnom prípade hrozí riziko únavy a hnačky.
Čím je jedlo čerstvejšie, tým má viac energie Qi a tým je sýtejšie. Miestne suroviny a potraviny zaručujú čerstvosť a sezónnosť. Konzumácia sezónnych potravín bez plesní a chemických úprav nezaťažuje našu obranyschopnosť, ktorá stráži aj tráviaci trakt. Tým sa šetrí naša Qi pre trávenie - produkciu Qi a krvi. Je známe, že na nasýtenie potrebujeme menej čerstvých potravín ako skladovaných alebo priemyselne spracovaných. Väčšina prídavných látok, ktoré zlepšujú chuť, farbu a vôňu, zaťažuje slezinu.
Slezina neznáša extrémy v podobe studených, horúcich alebo príliš korenistých jedál. Neprospievajú jej výrazné chute ani umelé sladidlá. Prvok Zem sa vyznačuje sladkou alebo nevýraznou chuťou, ktorá zodpovedá sacharidom (nie cukrom!) a tukom. Sacharidy by mali tvoriť polovicu celkového príjmu; pre Slezinu sú najľahšie spracovateľné. Tuky by mali byť čo najmenej tepelne spracované. Bielkoviny sú potrebné na správnu regeneráciu a navyše počas trávenia vytvárajú potrebné teplo.
Posilňovanie a tonizácia je doménou tradičnej čínskej medicíny. Z 13. storočia pochádza recept s názvom Bu Zhong Yi Qi Tang, ktorý dostal poetický názov Prebudenie energie. Kombinuje byliny, ktoré posilňujú Qi sleziny, žalúdka a pľúc, s bylinami, ktoré majú schopnosť pozdvihnúť Qi doslova od päty. Má široké využitie, najmä na podporu trávenia a normálnej činnosti srdcovo-cievneho systému. Zlepšuje prirodzenú obranyschopnosť a vitalitu. Nie je však vhodný pri zvýšenej agitovanosti alebo migrénach.
Každý zdravotný problém, ktorý sa vlečie, vyčerpáva obličky. Konkrétne jangové obličky, ktoré podporujú slezinu pri zdvíhaní čchi produkovanej z potravy. Obličky treba podporovať aj pri príznakoch zimnice, chladu a stuhnutosti v bedrách alebo pri častom močení. Cordyceps podporuje obličky a tiež pľúca, pričom kontroluje obrannú Qi. Je ako zapaľovacia sviečka v motore, ktorá zabezpečuje funkciu a výkon. Posilnením jangu obličiek sa zlepší hospodárenie s vodou. To je dôležité aj preto, že tekutiny a trávenie idú ruka v ruke. Pomáhajú pri spracovaní potravy, tvorbe krvi a čistení. Bez odstránenia starého sa nemôže vytvoriť nové. Pri veľkej únave a vyčerpaní je Cordyceps ako "najväčší dobíjač energie" správnou voľbou.
Radim Jakeš