po-pá 7:00-15:00
Samozrejme, verím, že medzi našimi čitateľmi je veľa uvedomelých ľudí, ktorí sa stravujú zodpovedne voči svojmu telu a nepodliehajú letným pokušeniam. Možno práve teraz znechutene krútia hlavou. Náš článok je však zameraný skôr na tých, ktorí z času na čas alebo pravidelne podľahnú pokušeniu a potom sa trochu rozplývajú nad zárobkom. Môžu si ho však prečítať aj tí, ktorých zaujíma pohľad tradičnej čínskej medicíny na možné letné črevné a žalúdočné problémy.
Na prvý pohľad vás možno napadne, čo je to za mätúci nadpis. V lete, keď dozrieva množstvo zdravých lokálnych potravín a ľudia majú možnosť jesť ľahké jedlá z čerstvých surovín, predsa nie je možné, aby naše trávenie nejako trpelo, však? No ruku na srdce, kto z nás niekedy (alebo aj častejšie) počas jazdy na bicykli krajinou nezatúžil po dobre vychladenej dvanástke? A čo tak utopené bravčové mäso alebo nakladaný sviňúch k nemu? Alebo ešte lepšie, čo tak niečo na grile? Alebo si predstavte situáciu, keď sa zdržíte pri vode, dostanete hlad a po ruke je len stánok, kde si môžete dať buď niečo vyprážané, alebo riskovať a dať si jedlo, ktoré sa v horúčavách nestihne dostatočne uvariť. Nehovoriac o tom, že cez leto akosi prirodzene strácame niektoré hygienické návyky dôsledne dodržiavané počas chrípkových období.
Bez toho, aby sme zachádzali do podrobností, ktoré by boli príliš dlhé, len stručne povedzme, že letné tráviace problémy sa často spájajú s horúcim Žalúdkom (pre odlíšenie pojmu TČM budeme písať orgány s veľkým začiatočným písmenom od našich "západných") a potom aj s oslabením Sleziny, ktorá je zodpovedná za trávenie potravy. Keďže leto je časom dovoleniek, často sa rôzne nevoľnosti spájajú aj s nadmerným "nadšením" z dovolenky, čo je najmä u žien veľmi emocionálna záležitosť, v niektorých prípadoch vedúca k problémom s trávením alebo močovým mechúrom. V takýchto situáciách možno problémy vysledovať až k srdcu alebo jatre, ktoré sa v TČM prelínajú s emóciami. Aby toho nebolo málo, u mužov sú črevné problémy v lete spojené s uvoľnením pracovného stresu, keď má telo konečne čas na štrajk. A tým sa rodová nerovnováha končí.
Leto je obdobím najväčšieho jangu, keď Qi smeruje nahor a žiari do strán. V takomto ročnom období by sme mali žiť aktívne a tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu, uprednostniť krátke vyprážanie alebo varenie s väčším množstvom vody pred vyprážanými "pochúťkami". Mali by sme tiež obmedziť napríklad tuky, soľ, kávu a všetko, čo má horúci charakter a mohlo by viesť k prehriatiu žalúdka. Do svojho jedálnička by sme mali zaradiť horké a štipľavé chute a potraviny, ktoré sú kyslé a svieže. Na ilustráciu uvádzame niekoľko všeobecných príkladov prospešných potravín a nápojov: pohánka, kukurica, klíčky, cestoviny, ovos, fazuľa mungo, tofu, vodnatá zelenina, zrelé ovocie, mäta, bazalka, feferónky, zelený čaj alebo čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Samozrejme, môžete namietať, že máme aj Slezinu, ktorá nemá veľmi rada surové potraviny. Nebojte sa, v lete to zvládne.
V duchu tradičnej čínskej medicíny by sme siahli aj po liečivých bylinách vrátane huby Chaga parazitujúcej na listnatých stromoch, ktorá vyživuje slezinu, podporuje obrannú Qi a odstraňuje z tela toxicitu a vlhké teplo, čo prospieva aj žalúdku. Jeho celkové účinky sú zamerané na tráviaci systém a u žien podporí aj ich emocionálnu Pečeň. Ak chcete používať Chaga hubu na priaznivé trávenie, odporúčame používať len kvalitné suroviny, ideálne získané metódou dvojitej extrakcie.
Niekedy sa tráviace problémy nevyhýbajú ani deťom, ktoré v niektorých prípadoch trpia aj nechutenstvom. Keďže malé deti si vyžadujú osobitnú starostlivosť, je pre ne určený Barančí sirup, ktorý z pohľadu TČM pomáha harmonizovať rôzne nerovnováhy detského organizmu posilnením energie Sleziny, harmonizáciou trávenia a podporou chuti do jedla.
Na záver vám už len chceme popriať krásne leto a pohodové prázdniny aj pre vaše trávenie.