po-pá 7:00-15:00
Dnešná doba prináša neustále nové výzvy pre našu psychiku. Akoby tie staré nestačili. Inflácia, vojna, katastrofy, ceny potravín, mnohí ľudia sa obávajú o svoju prácu, mnohí ľudia sa obávajú, že ochorejú alebo že ochorejú ich blízki. Médiá vyvolávajúce emócie strachu a konfrontácie tomu tiež nepridávajú. To všetko vytvára nadmernú stresovú záťaž na našu psychiku. Mnohí ľudia sú čoraz viac pod obrovským tlakom. A tento tlak má tendenciu sa časom prejaviť vo fyzických symptómoch na našom tele. Nazýva sa to somatizácia stresu. To znamená, že psychické procesy začnú mať fyzické príznaky. Je to v podstate obrana nášho organizmu, pri ktorej sa organizmus snaží rozptýliť psychické napätie vo fyzickom tele.
Naše telo sa neustále snaží udržať homeostázu. Neustále sa snaží udržať stabilné vnútorné prostredie, aj keď sa podmienky okolo nás neustále menia. Táto vnútorná stabilita je nevyhnutná na to, aby mohli prebiehať všetky fyziologické procesy. Somatizácia stresu plní funkciu takéhoto ventilu v papieri, pomocou ktorého uvoľňujeme naše vnútorné psychické napätie. Je to však trochu dážďovka. Fyzické príznaky, ktoré nasledujú, tiež nie sú ničím, čo by sa nám páčilo alebo čo by svedčilo o našom zdraví. Často sa hovorí o chronickej bolesti a únave, neurologických problémoch a často pozorujeme tráviace problémy alebo nespavosť.
Čínska medicína nehovorí o homeostáze, ale hovorí o neustálom vyvažovaní energie jin a jang, pričom ideálny stav je zlatá stredná cesta, ktorá sa nachádza niekde medzi nimi. Ideálny stav, ktorý nikdy nedosiahneme. Stav absolútneho zdravia. Je dobré žiť v harmónii, aby nedochádzalo k extrémnym výkyvom jin a jang. Čo sa najmä v poslednom čase nie vždy darí. Je dobré ísť cestou striedmosti. Vo všetkom, v jedle, v práci, v športových aktivitách, v odpočinku, vo vzťahoch, v sexe... Všetky extrémy nášmu organizmu škodia a spôsobujú nerovnováhu. Nerovnováhu energie jin a jang. A tie sa nakoniec prejavia ako choroba.
Somatizačné stresy sú pre lekárov často únikovou diagnózou. Nemôžete nájsť príčinu problému? Na vine je stres.
Ale aj teória čínskej medicíny uvádza, že príčinou ochorenia je zo 70 % naša psychika, z 20 % strava a len 10 % tvoria iné príčiny, ktoré často nevieme ovplyvniť. Napríklad dedičnosť. Ak sa nad tým zamyslíte, náš psychický stav je dosť rozhodujúcim faktorom, ak si chceme zachovať zdravie.
Ďalšia paradigma čínskej medicíny hovorí: "Zdravý človek je plný čchi a krvi a všetko v ňom voľne prúdi." A práve somatizácia stresov úzko súvisí s druhou časťou tohto výroku, s prúdením.
Číňania veria, že Qi prúdi naším telom. Čchi si môžeme predstaviť ako energiu alebo ako vibráciu. Práve Qi je často sporným bodom medzi čínskou a západnou medicínou. Qi nikto nezmeral žiadnym prístrojom, nie je viditeľná na magnetickej rezonancii, nedá sa extrahovať. Je to trochu záhadná látka. Prúdi v akupunktúrnych dráhach rovnako ako krv prúdi v cievach alebo lymfa v lymfatických dráhach. Qi má v tele rôzne funkcie. Zahrieva ho, vyživuje, chráni, pohybuje ním, je zodpovedná za fyziologické procesy atď. Aby mohla tieto funkcie plniť, musí prúdiť nepretržite a voľne.
Pečeň je zodpovedná za tok energie Qi v našom tele. Pečeň je jedným z hlavných orgánov alebo systémov, ktoré riadia všetky procesy v našom tele. A jednou z ich funkcií je udržiavať voľný tok Qi. Problémom je, že Pečeň je orgán, ktorý je veľmi citlivý na stresové situácie. Stres, ktorý v nás prebúdza rôzne emócie, obmedzuje ich priepustnú funkciu. Najskôr sa Qi začne spomaľovať. Človek to začne vnímať ako rôzne napätia v tele alebo mierne bolesti. Najmä u žien sú typické miesta, kde tieto napätia cítiť. Oblasť krku a štítnej žľazy, prsia a hrudník, oblasť krku, oblasť žalúdka a spodnej časti chrbta alebo oblasť podbruška. Najskôr teda začne energia Qi stagnovať. Cítime napríklad hrču v krku, tlak v hrudi, kameň v žalúdku alebo nadúvanie. Alebo často v ordinácii vidím stresovú bolesť medzi krkom a lopatkou. Ak sa nám nepodarí znovu rozprúdiť čchi, spolu s ňou začnú stagnovať aj ďalšie látky, ako napríklad krv a hlien. A tak vznikajú vážnejšie problémy. Napríklad uzly štítnej žľazy, hrčky v prsníkoch, žalúdočné vredy, myómy maternice, cysty na vaječníkoch. Existuje nespočetné množstvo scenárov. Jedným z typických príznakov je predmenštruačný syndróm. Podľa čínskej medicíny je menštruácia fyziologickou blokádou. V určitom bode menštruačného cyklu začne telo zadržiavať krv. Čo je blokáda. Ak však pečeňová Qi dlhodobo stagnuje, má tendenciu zosilňovať všetky ostatné blokády, ktoré sa v tele nachádzajú. Preto pred menštruáciou majú ženy so stagnujúcou pečeňovou Qi výraznejšie príznaky stagnácie a pociťujú príznaky, ako sú bolesti v podbrušku alebo bokoch, bolesti a citlivosť prsníkov, psychická nerovnováha atď.
Ale čo s tým môžeme urobiť? V prvom rade je dôležitá prevencia. Je potrebné nechať všetko voľne plynúť. Nevytvárajte blokády. Nielen v našom tele, v našej psychike, ale aj v prostredí okolo nás. Podnety okolo nás, ktoré vytvárajú stres, nikdy nezmiznú. Bojovať s nimi by bolo dosť sizyfovské. Máme dve možnosti. Buď sa stresovým situáciám vyhýbame, alebo sa im postavíme. Vyhýbať sa stresu je dobrá myšlienka, ale niekedy je ťažké ju realizovať. V rámci možností je však dobré sa o to pokúsiť.
Druhou možnosťou je konfrontovať sa s týmito výzvami. Ale ako. Vyššie sme si povedali, že stresové situácie vytvárajú blokády. Ak teda budeme stresu čeliť silou, len si pripravíme ďalšie bloky. Budeme extrémne vzbudzovať svoje emócie alebo ich budeme potláčať. Oboje povedie k zablokovaniu toku čchi. Lepšou cestou je stresové situácie akceptovať. Akceptovať ich, ak ich momentálne nemôžeme zmeniť. Buďte ako voda. Ak udriete do vody, príliš ju to neovplyvní a bude ďalej voľne prúdiť. Pozorujte svoje emócie, akoby neboli vašou súčasťou, akoby cez vás len pretekali. Existujú aj techniky, ktoré nám môžu pomôcť lepšie zvládať stres. Patria medzi ne meditačné praktiky,ako je Tai Ji, Qi Gong alebo joga, alebo modernejšia metóda mindfulness.
Je veľmi dôležité udržiavať dobré vzťahy so svojimi blízkymi. Povedal by som, že za každú cenu. To je možno najdôležitejšia rada tohto článku.
Niekedy však zmena postoja nestačí. Somatické prejavy môžu byť také výrazné, že človek nemá silu ich zvrátiť. Alebo to môže trvať dlho. Čínska medicína ponúka niekoľko metód na zmenu situácie. Jednou z nich je akupunktúra, vpichovanie ihiel do akupunktúrnych bodov. Skúsený akupunkturista dokáže pomocou ihiel uvoľniť blokády v dráhach a pomôcť čchi opäť voľne prúdiť.
Druhou možnosťou je fytoterapia, liečba bylinkami, hubami, minerálmi atď. Čínska medicína má vo svojom terapeutickom registri bylinné recepty, ktoré dokážu uvoľniť stagnujúcu Qi pečene. Má dokonca recepty na vážnejšie scenáre, keď sa okrem Qi začne blokovať aj krv alebo hlien a vznikajú už hmatateľné prejavy stagnácie, ako sú myómy, cysty, endometrióza, adenómy, nádory atď.
Jednou z najlepších zmesí, ktoré vo svojej praxi používam na somatizáciu, je receptúra Xiao Yao San. Tento recept vytvoril známy lekár na začiatku 12. storočia. Obsahuje bylinky, ako je senovka grécka alebo mimóza, ktoré dokážu uvoľňovať pečeňovú Qi. Obsahuje aj byliny, ktoré posilňujú Qi, ako napríklad atraktylis alebo sladké drievko. Túto zmes možno použiť pri všetkých problémoch, ktoré zhoršuje stres. Je výborná pri rôznych pocitoch napätia, žalúdočných neurózach, úzkosti alebo predmenštruačnom syndróme.
Existuje ešte jedna modernejšia zmes, ktorú uprednostňujem pri somatizme. Funguje pomerne rýchlo, do 14 dní pacient zvyčajne vidí zníženie príznakov. Zvyčajne to opisuje tak, že problémy okolo neho ho už toľko netrápia. Akoby prechádzali cez neho, nedotýkajú sa ho. Celkovo sa uvoľní. Zmes je Hou Tou He Ping San. Okrem bylín na uvoľnenie pečene obsahuje aj hubu Hericium, ktorá je výborná na somatizáciu, a tiež obsahuje bylinky na posilnenie srdca a duše Shen. Srdce je orgán, v ktorom sídli naša psychika.
Chcel by som poukázať ešte na jednu chybu. Hovorím o pečeni. Ale je to skôr čínska pečeň, systém, ktorý pohybuje energiou Qi v tele, uskladňuje krv, pomáha tráveniu a je citlivý na emócie a stres. A keď poviem Pečeň, mnohým ľuďom sa vybaví petrec mariánsky. Petrec mariánsky je určite veľká pomoc, ale zo západného pohľadu je to skôr pomoc pečeni. Regeneruje ich bunky a obnovuje ich metabolické schopnosti. Hovorím skôr o psychickom aspekte pečene. Petrec mariánsky nedokáže uvoľniť zablokovanú pečeňovú Qi. To dokáže čínsky prosebník alebo hľuzovka šachor.
Nechajte všetko voľne plynúť. Buďte ako voda. Stres okolo vás nikdy nezmizne. Bude len slabší alebo silnejší. Niektorí ľudia začnú užívať napríklad Hou Tou He Ping San a uľaví sa im. Ak však nezmenia svoj prístup k stresovým situáciám, ich somatizované problémy sa opäť vrátia. Rovnako ako pacient, ktorý každý večer konzumuje čili papričky. Čoskoro ho začne bolieť žalúdok. Môžem mu dať bylinný recept na tento typ bolesti. Bude sa cítiť lepšie. Ale ak neprestane každý večer jesť čili papričky, nikdy sa tejto bolesti natrvalo nezbaví.
Buď ako voda.