po-pá 7:00-15:00
Uhádli by ste, čoho je v našom živote priveľa? Čo nám bráni žiť spokojnejšie a čo negatívne ovplyvňuje naše celkové zdravie? Sú to naše vlastné myšlienky. Je ich jednoducho príliš veľa. Neustále sa nám preháňajú hlavou a my ich nedokážeme zastaviť. Niečo máme v hlave a nedokážeme to pustiť. Je to, akoby sme boli na kolotoči. Stále sa vraciame na to isté miesto, k tej istej myšlienke.
V čínskej medicíne tomu hovoríme kontemplácia. A tu máme na mysli prežívanie patologickej povahy. Je to stav, keď sa nám v mysli preháňajú myšlienky a my ich nedokážeme zastaviť. A teraz malé prekvapenie - podľa čínskej medicíny prežívanie súvisí s orgánom Slezina.
Čínska medicína rozdeľuje telo na päť systémov a každému z nich vládne jeden orgán. A každý zo systémov riadi jednu emóciu (poznámka: toto chápanie nie je úplne v súlade s chápaním západnej psychológie, kde prežívanie nie je emócia). A slezina je zodpovedná za myslenie. Slezina je tiež zodpovedná za trávenie potravy, z potravy vytvára Qi a krv - palivo pre naše telo. Ak je energia Qi Sleziny oslabená, nielenže zle trávi potravu, čo vnímame ako nadúvanie alebo hnačku, ale nedokáže "stráviť" ani rôzne myšlienky. To je dôvod, prečo často nemôžeme v noci zaspať.
Ďalším orgánom, ktorý súvisí s kontempláciou, je naše srdce. Podľa čínskej medicíny je Srdce miestom, kde sídli duša Shen. Voľne povedané, naša psychika. Srdce je zodpovedné za naše psychické naladenie a tiež riadi všetky naše emócie. vrátane nášho myslenia.
Ak je Srdce v nerovnováhe, môžeme okrem prežívania vnímať napríklad nezvyčajné búšenie srdca, duševnú únavu, problémy so sústredením, zabúdanie, úzkosť alebo depresiu.
Stačí si sadnúť na okraj stoličky, vytiahnuť telo smerom k nebu - za bod Bai Hui (akupunktúrny bod na temene hlavy). Akoby ste boli bábka a ťahali sa hore na šnúrke. Tým sa narovná chrbtica. A potom už stačí len sledovať svoje dýchanie. Vdych, výdych... Vdych, výdych... Vdych, výdych... Stále dokola.
Myšlienky budú prichádzať, to je normálne. Vy si ich však predstavujte ako bubliny, pozorujte ich a nechajte ich plávať. Alebo ich odstrčte. Ale nehodnoťte ich, neanalyzujte ich. Len ich pozorujte a nechajte ich plávať. Netýkajú sa vás. Áno, zo začiatku je to ťažké, ale skúste to postupne. Začnite s krátkou päťminútovou meditáciou. A každý deň čas predlžujte, až kým nevydržíte 20 minút. To stačí. Len nezabudnite meditovať každý deň. Čoskoro uvidíte, ako vás vaše myšlienky a emócie prestanú ovládať a budete ich ovládať vy.
Ak teda máte problémy s myslením, použite tinktúru Ukotvená myšlienka. Mala by sa užívať aspoň 2-3 mesiace. Ale ako vždy, veľa závisí od konkrétneho stavu.
Čínska medicína ponúka aj ďalšie bylinné recepty, ktoré môžu harmonizovať náš psychický stav:
Tinktúry dávkujte podľa hmotnosti. Ak vážite 70 kg, užívajte 70 kvapiek denne, rozdelených do dvoch dávok - 35 kvapiek ráno a 35 kvapiek popoludní. Niekedy odporúčam pridať rovnakú tretiu dávku na poludnie. Chcete to vyskúšať. Ak vám vadí obsiahnutý alkohol, dajte tinktúru do šálky a zalejte ju asi 1 dcl vriacej vody. Alkohol vyprchá asi po 5 minútach. Po vychladnutí ju môžete vypiť.
Ak užívate tinktúru spolu s vitálnymi hubami, užite najprv tinktúru a huby asi po 15 minútach. A to všetko na prázdny žalúdok.