Vyberte reč krajiny, do ktorej chcete tovar doručiť. Podľa toho prispôsobíme stránku, aby ste si mohli vybrať dopravu a zaplatiť za objednávku.
shutterstock_1807582054-2

Príbeh objavu huby Cordyceps

Najprv si dorozprávajme zaujímavý príbeh o tom, ako bola objavená huba Cordyceps. V tých časoch, aby sme si boli istí, nemala žiadne meno. V skutočnosti ju ako prvé objavili divé jaky a potom ich domestikovaní potomkovia, jaky domáce. Tie sa pred viac ako dvetisíc rokmi chovali ako hospodárske zvieratá na náhorných plošinách Tibetu a Pamíru. Pásli sa a bolo im dobre, viete, zdravý vzduch a dobré jedlo. A potom im bolo ešte lepšie, keď začali pásť zvláštnu hubu, ktorá pripomínala čudnú húsenicu. Zvieratá boli zrazu takévitálne a plodné, že sa jeden rozhodol vyskúšať to všetko na vlastnej koži. A fungovalo to. A funguje to dodnes.

7 veľmi prekvapivých faktov o hube s názvom Cordyceps

Je to jeden z najznámejších zástupcov ríše húb. Aj keď z nej nemôžete pripraviť miešaný pokrm, môžete ju použiť ako skvelého partnera pre vašu vitalitu. Patrí do veľkej skupiny vitálnych húb. Vitálnu hubu s názvom Cordyceps využíva európska a ázijská medicína už stovky rokov. Tá európska, pravda, spoznala účinky húsenice čínskej oveľa neskôr, ale starí pastieri jakov na tibetských náhorných plošinách vedeli o jej zázračných účinkoch rozprávať celé hodiny. A neunavilo by ich to...

Pôvod názvu

Zvláštny názov húsenica čínska nedostala huba náhodou. Keby ste vedeli, ako sa táto huba rodí, nečudovali by ste sa ani chvíľu. Táto huba sa na samom začiatku svojho života správa ako dravec. V letných mesiacoch jej spóry napadnú divo žijúcu húsenicu, larvu zvláštneho druhu motýľa. Zárodok huby sa usadí v tele motýľa a pekne rastie. Jedného pekného dňa svojho hostiteľa dočista zožerie. Je však zvláštne, že si zachováva svoj tvar. Takže navonok zostáva húsenicovou schránkou. Napoly húsenica, napoly huba. Takže je jasné, odkiaľ pochádza názov húsenica? V západných krajinách je však bežnejší latinský názov tejto huby: Cordyceps.

Cordyceps a jeho vplyv na športový výkon

Nadšenci športového výkonu, pozor. Táto huba vraj stojí - samozrejme, tajne - za vynikajúcimi úspechmi čínskych športovcov na niekoľkých posledných olympijských hrách. Či ide o medializovanú fámu, nevieme, isté však je, že špičkoví športovci a fanúšikovia rôznych foriem ultra športov sa jej nemôžu Cordyceps nabažiť. Je považovaný za najsilnejší dobíjač vitality a životnej energie z celej rastlinnej ríše. Tradičná medicína vysvetľuje jeho účinok schopnosťou Cordyceps dopĺňať tzv. obličkovú esenciu (čínsky Jing alebo džing), ktorá stojí nielen za našou vitalitou, ale aj za schopnosťou aktivovať obrovské energetické zdroje v našich svaloch. Huba cordyceps tak dokáže dobiť "športové batérie" a pomáha zvyšovať fyzickú výkonnosť človeka, a to tak pri športe, ako aj pri reprodukcii.

Cordyceps a jeho vplyv na libido a energiu

Už sme spomínali na staroveký horský dobytok, aký bol vitálny a plodný. Hovorí sa, že rovnako je to aj s človekom. V skutočnosti obličková esencia Jing, ktorú Cordyceps jedinečne dopĺňa, ovplyvňuje nielen našu športovú výkonnosť, ale má vplyv aj na podporu libida. Je prirodzené, že keď cítime dostatok vitality a energie, núti nás to skákať, behať, rozmnožovať sa. Keď ho máme príliš málo - a ľudia na súčasnom Západe týmto nedostatkom trpia veľmi citeľne -. sme ochabnutí, necítime sa plní života a ani nám nenapadne behať alebo nebodaj mať sex ako za mladi.

Charakteristika Cordycepsu podľa tradičnej čínskej medicíny

Tradičná čínska medicína, ako aj tibetská či iná východoázijská medicína, vníma Cordycepsu ako hubu s teplou charakteristikou. Táto huba teda nie je neutrálna ani chladná, zahrieva naše telo, ale predovšetkým roztápa naše životné kamene. Podľa čínskej medicíny túto úlohu kotla alebo ohniska zohráva v tele orgán Obličky. Keď v nich horí správny oheň, sme vitálni a zdraví. Keď vyhasne, pretože ho neživíme, telo chradne a rozkladá sa. Huba Cordyceps však môže znovu roztopiť vitálny kotol nášho organizmu. Preto ľudia, ktorí sú prirodzene jang, ľudia snadmerným vnútorným teplom, ľudia, ktorí sa hojne potia, ľudia s červenými lícami, ľudia s ohnivou konštitúciou. Na druhej strane, ľudia, ktorí sú chladní, prirodzene jin, ľudia s chladom v obličkách alebo všeobecne kdekoľvek v tele, takíto ľudia považujú hubu Cordyceps za veľmi vítaného sprievodcu na ceste vitality.
 
 

Chuť Cordycepsu a jej vplyv na trávenie

Podľa čínskej medicíny je chuť Cordycepsu sladká. To znamená, že je priaznivo ovplyvňovaný orgánom sleziny. Tá vyhľadáva sladkú chuť, prvú posilňuje sladká chuť. A čím lepšia je slezina, tým lepšie je naše trávenie. A trávenie, ako vieme, je základom našej imunity.

Ako Cordyceps ovplyvňuje naše obličky a pľúca

Už sme spomínali kamene nášho organizmu, ktoré sa nachádzajú v obličkách. Cordyceps ich môže opäť rozpustiť. To znamená, že podľa čínskej medicíny má hlavný účinok smerom k obličkám, tzv. tropizmus. To však nie je všetko, okrem toho táto huba dokáže veľmi silno dopĺňať jinovú časť energie pľúc. To ocenia najmä ľudia so slabou pľúcnou konštitúciou alebo tí z nás, ktorí stratili aj časť jinovej energie Pľúc v dôsledku nedostatku jin v obličkách. A Pľúca, ako vieme, sú nielen "sieňou všetkých ciev", ale aj miestom, kde sa vytvára obranná energia nášho tela, takzvaná Wei Qi. A tí, ktorí sa dokážu účinne brániť, nie sú ľahko premožiteľní.

Húsenica čínska je neobyčajný a podivuhodný tvor. Pôvodne huba, pôvodne motýľ, zvláštne vyzerajúca pokrútená paprika. Na hubu, ako ju poznáme, sa veľmi nepodobá. Čo nám však môže pripomínať? Že ľudia a huby sú si geneticky oveľa bližšie ako napríklad človek a najkrajšia kvetina v botanickej záhrade. Sme si geneticky príbuzní na neuveriteľných 30 percent alebo viac. Možno práve preto na nás huby tak silno pôsobia, možno práve preto sú také úspešné tam, kde mnohé liečivé byliny zaostávajú.