po-pá 7:00-15:00
Čaga(Inonotus obliguus, rez šikmá, brezová huba, tschagapilz, Hua Jie Kong Jun) patrí medzi drevokazné huby. Je to trvalka a vytvára dva typy plodníc, pohlavné a nepohlavné. Po napadnutí stromu vytvára tmavé, tmavočierne "rozštiepené" plodnice, ktoré obsahujú chlamydospory, t. j. spóry. Tieto plodnice môžu prežívať niekoľko rokov a sú veľké približne 10 - 35 cm. Neskôr, keď huba dozrie a infikovaný strom, ktorého kmeň huba prerástla, odumrie, vytvorí sa druhý typ plodníc obsahujúcich pohlavné spóry - bazídiospóry. Tieto plodnice sú väčšie a môžu dosiahnuť dĺžku až niekoľko metrov. Čaga parazituje najmä na listnatých stromoch, najčastejšie na breze, z ktorej získava aj dôležitú zložku betulín.
Čaga je rozšírená na severnej pologuli. Je veľmi dobre známa v Rusku, kde je tiež súčasťou tradičnej ruskej medicíny. Rovnako dobre je však známa aj v tradičnej čínskej medicíne.
Táto huba je známa už približne 4000 rokov, používali ju Mezopotámci, Egypťania, Číňania atď. Čaga je opísaná aj v čínskom "herbári" Shen Nong Ben Cao Jing. Spomína ju aj Solženicyn vo svojej knihe Rakovina. Čaga nebola neznáma ani pôvodným obyvateľom Japonska, t. j. Ainom. A aj oni používali prášok zo sušenej huby nielen na náboženské obrady.
Čagu však poznali aj Indiáni v Severnej Amerike.
V novodobej histórii sa čaga skúma od roku 1864, keď ju v Petrohrade skúmal J. G. N. Dragendorff. Významný pokrok v štúdiu huby sa dosiahol v 20. storočí, odhalilo sa jej zloženie a začala sa vedecky skúmať.
Radi by sme vás informovali, že na našej webovej stránke už nemôžeme uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečivého účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. Napriek tomu, že tradičná čínska medicína existuje už tisícky rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň nesmieme uvádzať účinky, ktoré sú dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na stránke www.tcmencyklopedie.cz.