po-pá 7:00-15:00
Agaricus blazei Murill (v Japonsku Himematsutake, v Číne Ji Song Rohg, v Brazílii Cogumelo Piedade mandľová huba, Agaricus brasiliensis) je huba patriaca do čeľade húb pochádzajúcich z Južnej Ameriky. Zbierajú ju najmä vidiecki obyvatelia v oblasti Sao Paulo v blízkosti dediny Piedade. Prvýkrát ju opísal mykológ W. A. Murill v roku 1945. Do sveta sa však dostala až v roku 1960, keď Agaricus poslal T. Furomoto do japonských laboratórií na výskum. Do botanického systému ho zaradil až v roku 1967 belgický botanik Heinemann. Táto huba sa stala veľmi populárnou a v súčasnosti sa komerčne pestuje na celom svete. Medzi najväčších pestovateľov agariky patria Japonci.
Agaricus patrí do čeľade Agariaceae. Huba má hnedozlatý šupinatý klobúk, ktorý jej dal aj názov - slnečnica. Klobúk má priemer asi 2 až 12 cm a noha je podobne dlhá. U mladých húb je vypuklý, ale vekom sa narovnáva a konce sa "rozstrapkajú". Na spodnej strane klobúka môžeme nájsť svetlé bazídiospóry u mladých húb a čokoládovo hnedé bazídiospóry u starších húb.
Radi by sme vás informovali, že na našej webovej stránke už nemôžeme uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vzbudzovať dojem akéhokoľvek liečivého účinku bylín alebo húb. Súčasná legislatíva EÚ to zakazuje. Napriek tomu, že tradičná čínska medicína existuje už tisícky rokov a bola testovaná na nespočetnom množstve pacientov. Zároveň sa nesmieme zmieňovať ani o účinkoch, ktoré preukázali súčasné vedecké štúdie. Veríme však v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách nájdete vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Cenné informácie nájdete napríklad na stránke www.tcmencyklopedie.cz.